fot. Maciej Biedrzycki/KPRP
Andrzej Duda podpisał pakiet pięciu ustaw tworzących tak zwaną Konstytucję Biznesu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekazało, że nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia firmy oraz jej prowadzenia w Polsce.

Nowe przepisy wprowadzą między innymi tak zwaną "ulgę na start". Zakłada ona, że początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Zostanie również zmieniona relacja przedsiębiorca - administracja w kierunku bardziej przyjaznej i partnerskiej, poprzez wprowadzenie między innymi zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy, mówiącej o przyjaznej interpretacji przepisów. Zostanie wprowadzona zasada "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone".

Nowe przepisy zakładają również utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Do jego zadań będzie należeć ochrona praw przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MŚP. Do jego kompetencji mają należeć między innymi opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców, wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji i współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi.

Na Konstytucję Biznesu składają się ustawy: Prawo przedsiębiorców, o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym na terenie Polski oraz przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców.

Po podpisaniu Konstytucji Biznesu przez prezydenta zostanie ona opublikowania w dzienniku ustaw i wejdzie w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia.

IAR/ar