fot. Przemysław Grabiński
Być może wkrótce zasilą szeregi policji, jak na razie sprawdzają się w zadaniach, które stawia się przed przyszłymi funkcjonariuszami. W Szkole Policji w Pile trwa X Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych.

W turnieju bierze udział 25 reprezentacji klas policyjnych ze szkół średnich z całego kraju. Uczestnicy przeszli już sprawdzian ze strzelania i udzielania pierwszej pomocy. Sprawdzali się też na policyjnym torze sprawnościowym. - Trochę ciężko jest, ale jak się ćwiczy to jest to do pokonania. Udało mi się w minutę i 22 sekundy. Do każdej konkurencji przygotowywaliśmy się bardzo długi bardzo solidnie. I tę pracę widać podczas turnieju.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin podinsp. Andrzej Harenda ze Szkoły Policji w Pile – uczniowie klas policyjnych z testem sprawnościowym często radzą sobie lepiej niż kandydaci do pracy w policji. - Oceniając średnią pokonywania testu sprawności przez kandydata i zawodników turniej to wypada ona zdecydowanie lepiej u tych drugich. Różnica wynika jednak stąd, że tutaj błąd kosztuje zawodników tylko punkty karne, a na prawdziwym teście może on zaważyć na wyniku całego toru.

Dla uczestników turnieju nauka w klasach o profilu policyjnym to nie tylko szkolna przygoda. Wielu z nich swoją przyszłość chce związać właśnie z policją. - Od małego moim marzeniem jest zostać policjantką. Chciałabym służyć społeczeństwu i czuję, że byłabym w tej pracy spełniona. W moim przypadku to kultywowanie tradycji rodzinnych.

Turniej zakończy się jutro. Na wtorek też przygotowano atrakcje dla wszystkich mieszkańców Piły i regionu. Od 9.00 na placu Staszica działać będzie "Miasteczko Policyjne". W programie m.in. pokazy policyjnych psów i koni a także manewry antyterrorystów z użyciem policyjnego śmigłowca.

Honorowy patronat nad Turniejem Klas Policyjnych objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wydarzeniu patronuje też Polskie Radio Koszalin.

PG/ds/ez