fot. twitter.com/ OPCW
Rozmowy toczą się w związku podejrzeniem użycia broni chemicznej w ataku na szpital w Dumie we Wschodniej Ghucie. Według świadków na spotkanie do siedziby organizacji przybyli również ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Rosji i Francji.

Wczoraj do Syrii przybył zespół ekspertów międzynarodowej Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej - OCPW. Mieli udać się do miasta Duma, w którym 7 kwietnia prawdopodobnie użyto broni chemicznej. Według państw zachodnich, w ataku na Dumę zajmowaną przez syryjskich rebeliantów użyto chloru i sarinu. Zginęło kilkudziesięciu cywilów. Syryjski rząd i Rosja zaprzeczają, aby doszło do ataku chemicznego. Zachód twierdzi, że ataku dokonał rząd prezydenta Asada, ale władze Syrii i Rosja twierdzą, że była to prowokacja opozycji. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że w ataku chemicznym sprzed tygodnia zginęło co najmniej 70 osób, a pół tysiąca zostało rannych.

W nocy z piątku na sobotę siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie zaatakowały cele w Syrii, wystrzeliwując przeszło sto rakiet.
Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej to organ wykonawczy konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku.

IAR/ds