fot. Renata Pacholczyk
Taki pomysł przedstawił dziś Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Na początek w Białym Borze mają zostać zorganizowane regionalne zawody jeździeckie.

Stadnina należy do Skarbu Państwa, a zarządza nią koszaliński oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Pensjonat jest już przygotowany do funkcjonowania. Ciągle remontujemy stajnie. Zleciliśmy też opracowanie zagospodarowania całego kompleksu - to 56 hektarów. Chcemy powiększyć ujeżdżalnię i zbudować kompleks rekreacyjno-sportowy. Prowadzę również rozmowy z Polskim Związkiem Jeździeckim i ministrem sportu, aby w Białym Borze był ośrodek przygotowań olimpijskich WKKW - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Nieckarz.

Plan rozbudowy ośrodka będzie przygotowany w ciągu miesiąca, a tymczasem już w najbliższą sobotę odbędą się pierwsze zawody w Białym Borze. Będą to zmagania regionalne, ale już teraz rozpoczęto starania o możliwość organizowania w Białym Borze zawodów krajowych, ale i międzynarodowych.

- Musimy najpierw odbudować wszystkie przeszkody zgodnie z nowymi wymogami FEI, odnowić trasy przejazdu koni między przeszkodami i wkomponować się w kalendarz imprez - podkreśla Lesław Spisak, wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Jeździeckiego i organizator zawodów zaznacza.

Do sobotnich zawodów zgłoszono już 132 konie.

Historia stadniny w Białym Borze sięga 1956 roku. Wielokrotnie organizowano tu WKKW rangi mistrzostw świata i Europy. W Białym Borze trenowali także polscy olimpijczycy. Co ciekawe, to tu nagrywane były też sceny batalistyczne do filmu „Pan Wołodyjowski”. W ostatnich latach stadnina była dzierżawiona przez prywatną osobę, jednak ponad dwa lata temu dzierżawa została wypowiedziana i stadnina wróciła do zasobów Skarbu Państwa.

rp/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
Lesław Spisak, wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Jeździeckiego