fot. Mateusz Sienkiewicz
Gmina miejska i wiejska Słupsk, Kobylnica, Ustka, Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej - to podmioty, które połączyły siły w ramach Punktu Informacji Europejskiej.

Mimo, że w nazwie punktu pojawia się "Słupsk", to obszar działania jest dużo większy. A tak naprawdę wykracza poza granice terytorialne:

- Bardzo się cieszymy, że taki punkt dzięki współpracy partnerów znalazł się właśnie w Słupsku, jednym z 20 miast w Polsce.
- Będzie też to motywacja do tego, aby zaprezentować to, co zdarzyło się w naszych miastach i gminach. Pokazać, jak przeobrażaliśmy się przez te 14 lat i jak wydajemy pieniądze na poprawę życia naszych mieszkańców.


W ramach współpracy samorządów i instytucji przewidziano szereg działań - zarówno rozrywkowych jak i merytorycznych, w tym debat. I tak w maju, w kilku miejscach, pojawi się Jakub Boratyński unijny szef działu ds. Bezpieczeństwa, Cyberbezpieczeństwa i Prywatności Cyfrowej w Komisji Europejskiej. Natomiast w Słupskim Inkubatorze mają odbyć się przedsięwzięcia dla lokalnego biznesu - mówi Mirosław Kamiński, szef Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego:

- Inicjatywa" Europe Direct" jest o tyle ciekawa, że mamy pewne plany, aby do końca roku zasoby inkubatora zostały wykorzystane na zorganizowanie konferencji. Temat dotyczyłby nowych zasad funduszy unijnych, które pojawią się. Mamy takie możliwości, że chcielibyśmy transmitować  spotkanie przez internet.

Dzięki współpracy samorządowców możliwe było ponowne uruchomienie Punktu Informacji Europejskiej "Europe Direct". Na jego funkcjonowanie w latach 2018-2021 udało się pozyskać ponad pół miliona złotych z budżetu Unii Europejskiej.

ms/ds