Miejscy radni, po wielogodzinnej dyskusji, zdecydowali, że pomnik powstanie na kołobrzeskim cmentarzu.

Antoni Piwowarczyk ze społecznego komitetu budowy pomnika nie krył zaskoczenia decyzją radnych: - Jesteśmy zaszokowani. Rozmawialiśmy bowiem z 18 radnymi i przynajmniej 14 z nich twierdziło, że Skwer Pionierów to dobra lokalizacja. Czyżby w 2018 roku nadal unosi się duch kłamstwa katyńskiego?

Część radnych początkowo chciała sprawę powstania pomnika na Skwerze Pionierów poddać pod konsultacje społeczne. Gdy taki wniosek przepadł w głosowaniu, zaproponowano poprawkę o przeniesieniu obelisku w inne miejsce. Taka poprawka zyskała akceptację większości rady.

- Większość mieszkańców nie zgadza się na to, by na Skwerze Pionierów ustawiono ten pomnik. Taki czcigodny pomnik nie powinien stać w miejscu, gdzie odbywają się różne imprezy i koncerty - uważa Dariusz Zawadzki z PO.

Pomnik ma składać się m.in. z dwóch granitowych płyt, z wypisanymi miejscami mordu i pochówku polskich oficerów, ma też znaleźć się na nim informacja dotycząca katastrofy smoleńskiej. Ma powstać ze środków zebranych przez komitet jego budowy.

kk/ar

Posłuchaj

Antoni Piwowarczyk ze społecznego komitetu budowy pomnika
Dariusz Zawadzki, radny PO