fot.Ryszard Bańka
W całym regionie muzea oraz zamki przygotowały dla zwiedzających masę atrakcji. Poza tradycyjnymi ekspozycjami można było również wziąć udział w nietypowych i ciekawych wydarzeniach.

Słupsk

Pokaz ćwiczeń młodych karateków i narty sprzed 80 lat - takie ciekawostki proponowano podczas Nocy Muzeów w Słupsku. Tegorocznym motywem przewodnim był lokalny sport i jego historia. Można było obejrzeć m.in. eksponaty pokazujące sukcesy niegdysiejszych słupskich szermierzy oraz trofea paraolimpijczyków.

W Młynie Zamkowym jedną z atrakcji stanowiła nietypowa strzelnica. Paraolimpijczyk Romuald Rasiak opowiadał, że przy niej należy kierować się słuchem, a nie wzrokiem:

- Mamy stanowisko strzeleckie z pistoletem laserowym dla niewidomych i podczas strzelania należy wsłuchać się w odpowiedni dźwięk, który emituje.

Tej nocy do Zamku Książąt Pomorskich wyjątkowo wchodziło się wąskimi drzwiami od strony ogrodu. Mimo że chwilę trzeba postać w kolejce, amatorów wieczornego zwiedzania nie brakowało, bo jak sami zaznaczali w tygodniu czasami brakuje czasu i mobilizacji, aby wybrać się do muzeum.

kb/ds

Szczecinek

Szczecinecka Noc Muzeów odbyła się pod hasłem "Drogi do Niepodległej". W programie były pokazy umundurowania i broni z okresu I wojny światowej, konkurs na najlepszy kostium z 1918 roku, a także koncerty oraz otwarcie dwóch nowych wystaw.
- Pierwsza z nich nawiązuje do tematu głównego - mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor placówki:

- To wystawa bardzo przekrojowa pokazująca zbiory pochodzące nawet z Rzeszowa. Druga wystawa zostanie pokazana już w lipcu i będzie dotyczyła praw wyborczych dla kobiet.

Chętnych do zwiedzania nie brakowało, bo jak mówili mieszkańcy na co dzień raczej nie odwiedzają takich miejsc.

rb/ds

Piła

Liczący kilka milionów lat ząb rekina - to jedna z atrakcji jakie przyciągały mieszkańców Piły do lokalnych muzeów. Przy tej okazji w Muzeum Stanisława Staszica w Pile otwarto wystawę "Ze zbiorów pilskich kolekcjonerów". Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin właściciel kolekcji Rafał Ruta największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się znalezione w Pile skamieniałości:

- Jedną z większych atrakcji jest ząb rekina znaleziony kilkanaście lat temu w żwirowni w Pile. Skamieniałości ordowickie to ok 450 milionów lat, ząb to kilka milionów lat. To wszystko pozostałości polodowcowe.

Atrakcje przygotowało też Muzeum Okręgowe i galeria BWA. W programie znalazły się m.in. koncerty i prelekcje.

pg/ds

fot. Ryszard Bańka/Szczecinek
fot. Ryszard Bańka/Szczecinek
fot. Katarzyna Baniewicz/Słupsk
fot. Katarzyna Baniewicz/Słupsk