Na temat specustawy dla Ostrowic oraz referendum konsultacyjnego z koszalińskim posłem PiS i sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozmawiała Aleksandra Kupczyk.

Wiceminister Paweł Szefernaker na naszej antenie skomentował między innymi propozycje prezydenckich pytań do konstytucyjnego referendum konsultacyjnego. - Wczoraj poznaliśmy 15 pytań, które są punktem wyjścia do dyskusji. Jestem pewien, że temat potrzebuje ogólnonarodowej dyskusji. Czas powiedzieć, w którym kierunku nasza Rzeczpospolita ma zmierzać. Pytanie, czy Polacy są przekonani, że dziś na te pytania trzeba odpowiadać - twierdzi.

Koszaliński poseł zaznaczył, że te pytania to zapewne wstępne zagadnienia: - Trudno, żeby na wszystkie odpowiadać. W referendach najczęściej jest mniej tych pytań - uważa.

Sekretarz stanu w MSWiA mówił także o przyjętym przez rząd projekcie specustawy dla Ostrowic. - Ta ustawa nigdy nie powinna się pojawić, nie powinno być takiej sytuacji, że były wójt i skarbnik mają postawione zarzuty. Gmina ma ponad 400 procent zadłużenia. My dziś stawiamy czoła rosnącemu długowi tej gminy. Mieszkańcy powinny żyć w normalnych warunkach. Dlatego jest specjalne rozwiązanie, których żaden rząd wcześniej nie zaproponował. To ustawa, w której Urząd Wojewódzki przejmuje na siebie wszelkiego rodzaju zobowiązania. Prokuratoria Skarbu Państwa stawi czoła problemowi Ostrowic. Są też negatywne skutki, ponieważ gmina zostanie włączona do jednaj lub dwóch gmin w powiecie drawskim. Co ważne - gminy, które przejmą gminę, nie przejmą całego obciążenia. Na pewno samorządy w powiecie drawskim na wsparcie rządu będą mogły liczyć - podkreślił Paweł Szefernaker.

red./ez

Czytaj więcej

Posłuchaj

Z sekretarzem stanu w MSWiA rozmawia Aleksandra Kupczyk