Finał akcji "Bezpieczny przedszkolak"
Ponad 1200 dzieci z koszalińskich przedszkoli przez kilka miesięcy brało udział w zajęciach pod hasłem "Bezpieczny przedszkolak".

Dzieci już wiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy. Jak powiedział komendant koszalińskiej Straży Miejskiej Piotr Simiński, maluchy zdobyły bardzo potrzebne umiejętności. - Uczyliśmy przede wszystkim dzieci pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także bezpiecznych zachowań. Była nauka numerów alarmowych, podawania niezbędnych informacji ratownikom, żeby mogli dotrzeć do miejsca, w którym te dzieci się znajdują. Okazuje się bowiem, że dzieci niejednokrotnie ratowali życie dorosłym - wyjaśnia.

Przedszkolaki zapewniają, że wiedzą jak udzielić pomocy: - Najpierw się sprawdza czy oddycha, później jeśli klatka się nie podnosi robimy dwa wdechy i 30 uciśnięć. Później dzwonimy po karetkę. Numer alarmowy na pogotowie to 999, na policję 997 i 998 na straż pożarną - mówią maluchy.

Akcja "Bezpieczny przedszkolak" trwała od lutego. Zajęcia prowadzili strażnicy miejscy i instruktorzy Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

AP/ez