fot. darlowo.pl
Międzynarodowe jury w Kopenhadze przyznało Błękitne Flagi dla 4554 obiektów w 45 krajach. W Polsce 10 marin i 23 kąpieliska otrzymały te certyfikaty zaświadczające o proekologicznych działaniach ich zarządców.

O certyfikat Błękitnej Flagi, przyznawany przez międzynarodowy skład sędziowski, trzeba starać się co rok, ponieważ można uzyskać go tylko na jeden sezon. Ten sposób nagradzania najlepszych kąpielisk i marin powoduje, że ich administratorzy i właściciele nie mogą osiąść na laurach i o spełnianie wysokich ekostandardów muszą dbać przez cały czas.

Błękitną Flagę otrzymała m.in. darłowska marina jachtowa.

- Ten certyfikat dla naszej mariny to efekt szeregu działań, dzięki którym mogliśmy spełnić wszystkie surowe kryteria niezbędne do uzyskania Międzynarodowego Certyfikatu Ekologicznego - mówi Krzysztof Walków, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Darłowo. - Bardzo się cieszę z przynależności do tego elitarnego klubu, ale życzyłbym sobie i kolegom po fachu, by wszystkie polskie mariny - i te na morzu i te na śródlądziu - taki certyfikat posiadały - dodaje.

Kąpieliska w Polsce uhonorowane Błękitną Flagą:
Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno, Gdańsk (kąpielisko Molo Brzeźno; kąpielisko Dom Zdrojowy Brzeźno; kąpielisko Jelitkowo; kąpielisko Orle; kąpielisko Sobieszewo; kąpielisko Stogi), Gdynia (kąpielisko Śródmieście), Grzybowo, Jastrzębia Góra, Kobylanka (kąpielisko w Zieleniewie), Międzywodzie, Międzyzdroje, Mielno (Łazy), Pustkowo, Sopot (kąpielisko Koliba), Stepnica, Świnoujście (Uznam), Trzęsacz, Ustka (Plaża Wschodnia), Władysławowo

Mariny w Polsce uhonorowane Błękitną Flagą
Marina Port Darłowo Darłowo, Gdańsk (Marina Gdańsk; Przystań Żeglarska Tamka; Marina Sienna Grobla; Marina Żabi Kruk), Gdynia, Marina Solna Kołobrzeg, Camping „Marina PTTK” Szczecin, Basen Płn. Świnoujście, Wapnica

red./darlowo.pl/wikipedia/ar