fot. Jarosław Ryfun
Podczas tegorocznego projektu „Polskie Radio Koszalin na wakacjach” chcieliśmy uświetnić 100-lecie odzyskania przez Polskę nieodległości.

Tym razem nie jest to tylko wyprawa turystyczna i krajoznawcza, ale także patriotyczna - mówi prezes Polskiego Radia Koszalin Piotr Ostrowski.  - Chcemy uświetnić 100-lecie odzyskania przez Polskę nieodległości – wyjaśnia.

DZIEŃ 5 (12.07.): BĘDOMIN I JÓZEF WYBICKI

Tegoroczny projekt „Polskie Radio Koszalin na wakacjach” to nie tylko wyprawa turystyczna i krajoznawcza, ale także patriotyczna. Chcemy uświetnić 100-lecie odzyskania przez Polskę nieodległości. Dlatego cały dzisiejszy dzień poświęcimy Józefowi Wybickiemu - twórcy polskiego hymnu.

- Będomin to miejsce niezwykle i, jak się okazało, bardzo tłoczne. Pełno tu samochodów i autokarów, którymi przyjechali turyści. Trudno się dziwić, skoro jest to jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego. W dworze i zabudowaniach folwarcznych zebrano przepiękną i niezwykłą ekspozycję. Pokazuje ona życie rodziny Wybickich, która mieszkała tu od XVIII wieku aż do drugiego rozbioru Polski. Józef Wybicki, tworząc Legiony Polskie pod skrzydłami Napoleona Bonapartego, stworzył też hymn Polski. Pierwotnie brzmiał on nieco inaczej, ale wersja, którą śpiewamy dzisiaj, to także jego tekst - mówi Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

- To nowoczesne muzeum. Jest w pełni interaktywne, można zobaczyć nie tylko atrakcyjne eksponaty, ale też filmy wyjaśniające kontekst historyczny. My z Piotrem kupiliśmy sobie na pamiątkę analogowe płyty z jedną z pierwszych wersji naszego państwowego hymnu - dodaje Jarosław Rochowicz.

Będomin (gmina Nowa Karczma) leży w pobliżu Jeziora Grabowskiego. W tamtejszym zabytkowym dworku szlacheckim z XVIII w. znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego, które odwiedzimy. W pobliżu muzeum, rośnie okazały, około 400-letni dąb szypułkowy, zwany „Dębem Wybickiego”.

Po popołudniu nasza ekipa dotarła do Starej Kiszewy, w której znajduje się Zamek Kiszewski. To krzyżacka budowla, którą wznieśli ci sami budowniczy, którzy stworzyli zamek w Malborku. Teraz jest odrestaurowywany przez prywatnego inwestora.

- W przewodnikach o tym miejscu jest dosłownie kilka zdań. Od 1998 roku nie można zamku zwiedzić, ponieważ jest w rękach prywatnych, nam się udało do niego wejść. Krzyżacy zbudowali tę potężną warownię, w tym samym czasie, w którym budowali zamek w Malborku. Obecna właścicielka postanowiła odrestaurować średniowieczny zamek, trwa to już od kilkunastu lat - relacjonują nasi dziennikarze. 

W porze obiadowej nasza ekipa dotarła do miejscowości Olpuch. - Zajęło nam to pół dnia, ale dostaliśmy tam wymarzone liny. Ryba jest tutaj wyjątkowo smaczna. Była to uczta zwieńczająca naszą podróż - mówią.

red./ar/ez/ds

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Winnica | Źródło: Jarosław Ryfun

DZIEŃ 4 (11.07.): SMAKI KASZUB I KOCIEWIA, M.IN. SERY ZE SKARSZEWSKIEJ MLECZARNI ORAZ WINO Z WINNICY „ŻABI RAJ”

O poranku nasza radiowa ekipa dotarła do skarszewskiej mleczarni.

- Mleczarnia powstała w 1985 roku i od początku zawsze była spółdzielnią w polskich rękach. Słynie z wyjątkowych produktów, m.in. ok. 20 gatunków serów. Naszą uwagę zwróciły sery wędzone oraz ten leżakujący ok. 2 lat, zanim trafi do klientów. W smaku przypomina włoski ser Grana Padano - opisał Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

- Sery produkowane w Skarszewach mogą się równać z serami belgijskimi, francuskimi czy holenderskimi. W smaku są pyszne - dodał Jarosław Rochowicz.

W drodze do kolejnego punktu podróży nasi dziennikarze zajechali do wsi Więckowy. To właśnie stąd pochodził wynalazca Franciszek Kiwacz, który skonstruował "objazdowy mieszkalny wiatrak na kółkach". Naszą uwagę zwróciła jednak wielka hodowla potężnych krów francuskiej rasy Limousine. Byki ważą grubo ponad tonę, a krowy ok. 800 kg. Ich hodowlą od 1980 roku zajmuje się Marian Cieśliński.

- To druga rasa na świecie jeżeli chodzi o smak mięsa. Najlepsza jest wołowina z Kobe w Japonii. Pochodzi z krów rasy Wagyu. Rasa Limousine charakteryzuje się tym, że jej mięso jest bardzo chude - zdradził Marian Cieśliński.

Po południu nasi radiowcy odwiedzili winnicę „Żabi Raj”, która jest jedynym tego typu miejscem w tej części Pomorza.

- Winnicę założył Jerzy Zieliński, komandor Marynarki Wojennej w stanie spoczynku, a zarazem kresowiak. Na emeryturze postanowił kupić ziemią i założyć winnice, a teraz zbiera pierwsze plony. Miejsce jest o tyle nietypowe, że znajduje się praktycznie w środku lasu. Wina tutaj produkowane nie są jednak na sprzedaż, a jedynie do własnego użytku - relacjonują nasi dziennikarze.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Polskie Radio Koszalin na wakacjach 2018 - Kociewie | Źródło: Jarosław Ryfun

DZIEŃ 3 (10.07.): SKARSZEWY I WIELKA FARMA STRUSI AFRYKAŃSKICH

Dziś ekipa projektu „Polskie Radio Koszalin na wakacjach” dotarła już na wielką farmę strusi afrykańskich w Garczynie.

- To mała wioseczka, ale wielka farma strusi afrykańskich. To pierwsza w Polsce tego typu hodowla, która powstała ponad 20 lat temu. Strusie to potężne ptaki - samice ważą 100 kg, a samce - 120 kg. Kopnięciem potrafią zabić dużego drapieżnika, np. lwa. Strusie żyją nawet 70 lat - opisał Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

- To rzeczywiście wielka farma. Żyje na niej około 300 strusi afrykańskich. Co ciekawe, przy fermie działa sklep firmowy. Można w nim kupić mięso strusie, a nawet ... struś-burgery - dodał Jarosław Rochowicz.

Po południu nasi dziennikarze dotarli do Skarszew. To urocze miasto położone w powiecie starogardzkim, nad rzeką Wietcisą i jeziorem Borówno Wielkie. W latach 1762-1765 w skarszewskim sądzie grodzkim praktykował Józef Wybicki - twórca polskiego hymnu. W tym mieście znajduje się także jedyny w Polsce zamek joannitów. Jego budowa zakończyła się w 1334 roku. W 1629 roku częściowo budowlę zniszczyli Szwedzi. W 1772 roku po przejęciu przez władze pruskie, zamek został zrujnowany. W XIX stuleciu nastąpiła przebudowa na budynek mieszkalny i magazyn. Z najstarszego budynku dotrwały do naszych czasów piwnice oraz mury parteru budynku mieszkalnego. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia odbudowano zamek Wysoki.

Naszym gościem był Jacek Pauli burmistrz Skarszew, który zachęcał do odwiedzenia jego miasta: - Od trzech lat bardzo intensywnie rewitalizujemy Skarszewy. Chcemy przypomnieć mieszkańcom i turystom, że przez ponad 200 lat nasze miasto było stolicą województwa pomorskiego. Miasto zostało założone przez joannitów, a później było własnością krzyżaków. Z tych czasów pozostały nam piękne zabytki: pałac joannitów, pochyły rynek, pozostałości murów obronnych, kościół gotycki oraz kościół, który został zbudowany w... 24 godziny. Warto też wspomnieć, że w Skarszewach pierwszą pracę zdobył Józef Wybicki.

O kościele wybudowanym w dobę opowiedział nam Ksiądz Proboszcz Dariusz Leman: – Jest to pewien ewenement, wielu ludzi zadaje sobie pytanie dlaczego akurat w 24 godziny. Odpowiedź jest dosyć prosta. Ewangelicy chcieli zbudować kościół, ale nie mogli uzyskać pozwolenia. Postanowili znaleźć haczyk w prawie. Okazało się, że jeśli cokolwiek zostało zbudowane w 24 godziny nie wymagało pozwoleń. Zatrudnili oni więc 100 cieśli, murarzy i eskortę wojska i w 1741 roku wybudowali ten kościół - opowiada ksiądz. 

Wieczorem nasza ekipa wróciła na camping nad jezioro Borówno Wielkie. A jutro wyruszymy w podróż szlakiem regionalnych smaków.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

DZIEŃ 2 (9.07.): FABRYKA PORCELANY W ŁUBIANIE I WDZYDZKI PARK KRAJOBRAZOWY

Nasza ekipa, po kaszubskim śniadaniu, wyruszyła dziś do Łubiany, gdzie odwiedziła fabrykę porcelany słynnej na cały świat. Fabryka „Lubiana” została założona w 1969 roku. Spółka w latach 2003-2012 przejęła Porcelanę Chodzież SA oraz Zakłady Porcelany Ćmielów, co czyni ją największą grupą porcelanową w Europie.

- Fabryka zatrudnia aż 1500 osób, a jej produkty są eksportowane do 30 krajów świata. Aż 80 procent produkcji ląduje na stołach zagranicznych, nawet na królewskich. Ja miałem okazję jeść obiad z Łubiany w dalekiej Dalmacji - powiedział Piotr Ostrowski, który w przyzakładowym sklepie kupił porcelanową zastawę dla swojej córki.

- To rzeczywiście bardzo popularna porcelana. Wystarczy zajrzeć do szafek naszych rodziców czy dziadków i znajdziemy zastawę z logiem Lubiana - dodał Jarosław Rochowicz.

Po południu „Polskie Radio Koszalin na Wakacjach” dotarło nad... Kaszubskie Morze. Tak nazywa się kompleks pięciu połączonych ze sobą jezior w Borach Tucholskich: Wdzydz, Radolnego, Gołunia, Jelenia i Słupinka. Największe z nich to Wdzydze - piękne, rynnowe jezioro o powierzchni ponad 1,4 tys. ha. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa rzeka Wda.

Największa wyspa na jeziorze Wdzydze to Ostrów Wielki. Ma trzy kilometry długości i jest zamieszkała - opisał Piotr Ostrowski. - Odwiedziliśmy też Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. To liczący 22 hektary skansen kultur kaszubskiej i kociewskiej. Składa się z ponad 30 zabytkowych obiektów sprowadzanych tutaj od 1906 roku. W tym są dwa działające wiatraki, stara szkoła, chata gburska i zabudowania gospodarcze. Najnowszym obiektem jest karczma - dodał.

Jak zaznaczyli nasi dziennikarze - nigdy nie widzieli tak pięknych lasów i jezior.

Po godzinie 17:00 "Polskie Radio Koszalin na wakacjach" dotarło na miejsce dzisiejszego noclegu - nad jezioro Borówno, które znajduje się 40 kilometrów od Kościerzyny.

A we wtorek postaramy się poszukać Afryki na Kaszubach. Chodzi o najstarszą hodowlę strusi afrykańskich. Późnej udamy się do Skarszew, gdzie będziemy podróżować szlakiem historii Józefa Wybickiego.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Polskie Radio Koszalin na wakacjach 2018 - Kaszuby Środkowe | Źródło: Jarosław Ryfun

DZIEŃ 1 (8.07.): KOŚCIERZYNA

Kościerzyna przez wielu uznawana jest za serce Kaszub. - W okolicach Kościerzyny znajduje się wszystko co najważniejsze. To region, w którym tych Kaszub można zasmakować pełną garścią. To miejsce, gdzie powstawał pierwszy przemysł. Tutaj powstały pierwsze browary, które działają do dziś. Miasto słynie także ze świetnej kuchni i przestrzeni turystycznej. W pobliżu jest pełno jezior. Do tego fabryka porcelany, którą posiadają dwory królewskie w całej Europie. Wyjątkową atrakcją Kościerzyny jest także Muzeum Kolejnictwa - opowiada Piotr Ostrowski. - Wokół są jeziora, miejsca atrakcyjne, w szczególności pobliskie jezioro Wdzydze nazywane kaszubskim morzem, a nad które wybieramy się jutro - dodaje.

W Kościerzynie odwiedziliśmy m.in. Muzeum Kolejnictwa (ul. Towarowa 7). Placówka ta posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Zajrzeliśmy też do Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu.

Polskie Radio Koszalin na wakacjach 2018
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

DZIEŃ 2: relacja druga
DZIEŃ 2: relacja pierwsza
DZIEŃ 2: relacja trzecia
DZIEŃ 2: relacja czwarta
DZIEŃ 2: relacja piąta
DZIEŃ 2: relacja szósta
DZIEŃ 3: relacja pierwsza
DZIEŃ 3: relacja druga
DZIEŃ 3: relacja trzecia
DZIEŃ 3: relacja czwarta
DZIEŃ 3: relacja piąta
DZIEŃ 3: relacja szósta
DZIEŃ 4: relacja pierwsza
DZIEŃ 4: relacja druga
DZIEŃ 4: relacja trzecia
DZIEŃ 4: relacja czwarta
DZIEŃ 4: relacja piąta
DZIEŃ 5: relacja pierwsza
DZIEŃ 5: relacja druga
DZIEŃ 5: relacja trzecia
DZIEŃ 5: relacja czwarta
DZIEŃ 5: relacja piąta