Poza konkursem, w którym wystąpią artyści z całej Polski, zaplanowano także premierowy koncert pt. „Mój Kaczmarski”. Patronat nad kołobrzeskim wydarzeniem objęło Polskie Radio Koszalin.

Festiwal rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1, gdzie zostaną przedstawieni zakwalifikowani do konkursu głównego wykonawcy, ubiegający się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP SA, Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Władysława Stasiaka.

Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa czy Koszalina. Po konkursie rozpocznie się premierowy koncert pt. „Mój Kaczmarski”, w którym wystąpią: Szymon Podwin i Michał Mańka, Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak, Michał Wilgocki z Judytą Wilgocką i Magdą Gąsior oraz Jakub Kwaśniewski.

Drugi dzień festiwalu, zgodnie z tradycją, rozpocznie mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (sobota, godz. 12:00 - boisko przy ul. Śliwińskiego 10). O godzinie 17:00 w sali widowisko-teatralnej RCK zostanie rozstrzygnięty konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem tego dnia festiwalu będzie koncert pt. „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Marek Wojtczak i Tomasz Hernik.

W ostatnim dniu festiwalu - w niedzielę - o godzinie 17:00 w sali widowiskowej RCK będzie można wysłuchać wykładu dr Andrzeja Kasperka pt. „Niepodległość w twórczości Jacka Kaczmarskiego” oraz obejrzeć prezentację przygotowaną przez Krzysztofa Nowaka i Roberta Siwca. Finał festiwalu to premierowy spektakl pt. „Obserwator” - piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu artystów Studia im. Ziembińskich z Koszalina.

Wstęp na koncerty jest wolny, liczba miejsc ograniczona.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

Wydarzenie patronatem objęło Polskie Radio Koszalin.

red./ar