fot. archiwum PRK
Jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze przeszczepy szpiku kostnego w Słupsku.

- Dla osób chorych na ostrą białaczkę, oznacza to kompleksowe leczenie w jednym miejscu - mówi doktor Wojciech Homenda, wojewódzki konsultant ds. hematologii:

- Chorzy będą nadal leczeni w oddziale hematologicznym i przekazywani na odział transplantologii w celu wykonania przeszczepu. Tworzymy więc tutaj pewną całość. Po 20 latach istnienia oddziału hematologii spełnia się nasze marzenie. Myślę, że już na przełomie listopada i grudnia uda się wykonać pierwsze zabiegi. W pierwszym okresie liczymy na to, że będziemy przeszczepiać 3-4 pacjentów miesięcznie.

Przeszczep szpiku kostnego to alternatywny sposób leczenia mówi Homenda: Przede wszystkim to jest utrwalenie remisji choroby. Najłatwiej i najtaniej jest wykonać przeszczep.

Nowy oddział transplantacji szpiku liczy pięć sal, punkt pielęgniarski i specjalną śluzę dla pacjentów oraz personelu do utrzymania reżimu sanitarnego. - Brakuje jeszcze banku tkanek i komórek - dodaje doktor Homenda:

- Budowa rusza 1 sierpnia. Jesteśmy już po przetargu i dokumentacji technicznej. Myślę, że w przeciągu 2-3 miesięcy ten bank będzie wykonany.

Budowa nowego oddziału w słupskim szpitalu kosztowała ponad milion siedemset tysięcy złotych. Inwestycja była możliwa dzięki pomocy finansowej lokalnych samorządów.

Rocznie na słupski oddział hematologiczny trafia ponad 3 tysiące pacjentów z całego kraju.

IAR/MH/ez