fot.organizator
FESTIWAL PIANISTYKI POLSKIEJ w SŁUPSKU zapoczątkowany w 1967 roku, jako doroczne - najważniejsze święta polskich pianistów, wkracza w drugie pięćdziesięciolecie z nie mającym sobie równych dorobkiem prezentacji polskich pianistów.

Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym Festiwalu był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 roku, a od 2000 roku dyrektorem artystycznym FPP jest Jan Popis. Słupski Festiwal jest jedyną tego rodzaju imprezą muzyczną w kraju, na której swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i mieszkający za granicą.
Na festiwalowej estradzie wystąpili: Witold Małcużyński, Miłosz Magin, Władysław Kędra, Tadeusz Żmudziński, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Lidia Grychtołówna, Janusz Olejniczak, Adam Harasiewicz i inni. Na FPP występowały również wybitne duety fortepianowe, zespoły kameralne i orkiestry filharmoniczne z Gdańska, Olsztyna, Częstochowy, Białegostoku, Zielonej Góry, Poznania, Koszalina, najczęściej jednak słupska orkiestra (od 2005 roku Polska Filharmonia "Sinfonia Baltica" w Słupsku).

Z imprezą związane były Konkursy Kompozytorskie na muzykę fortepianową, a nagrodzone utwory były wykonywane na festiwalach wzbogacając literaturę muzyczną. Na FPP miały miejsce prawykonania koncertów na fortepian i orkiestrę: Norberta Mateusza KuĽnika w 2002 roku, Piotra Mossa w 2003 roku, a w 2006 roku Leszka Kułakowskiego - pianistę i kompozytora ze Słupska.

Od 1974 roku istotnym nurtem FPP jest "Estrada Młodych", która wyłania laureatów, a następnie promuje szczególnie utalentowanych młodych pianistów. Jednym z wielu laureatów uznanych dziś w świecie wirtuozów fortepianu jest zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2005 roku Rafał Blechacz. Przed festiwalową publicznością prezentują się uczestnicy narodowej ekipy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Program festiwalu na www.stsk.eslupsk.pl

Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio Koszalin.