fot. iszczecinek.pl
W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podpisano dzisiaj umowy na pół miliarda z Unii Europejskiej na drogi i żeglugę śródlądową. 213 milionów przeznaczonych zostanie na budowę obwodnicy Szczecinka.

Obwodnica Szczecinka będzie częścią drogi ekspresowej S11. Droga o długości prawie 12 kilometrów omijać będzie miasto od wschodu.

- Dobrym duchem i osobą, która walczyła o budowę obwodnicy szczecinka jest minister Małgorzata Golińska, która jest zresztą mieszkanką miasta. Przyczynił się do tego także minister Szefernaker, poseł Hoc i poseł Strzałkowski. Tak więc wiele osób starało się o to, aby ta obwodnica była – mówi wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. - Rząd spełnia obietnice. PiS przed wyborami mówiło o tym, że oprócz dużych aglomeracji, będzie także wsparcie dla miast powiatowych - dodaje.

Poza samą obwodnicą, w ramach inwestycji zbudowane zostaną miedzy innymi dwa węzły drogowe, skrzyżowania jednopoziomowe, wiadukty, przejścia dla zwierząt oraz ekrany akustyczne.

"Inwestycja znacząco poprawi warunki ruchu drogowego - mówi dyrektor CUPT Przemysław Gorgol - centrum miasta zostanie odciążone od ruchu tranzytowego, a jednocześnie polepszy się przepustowość jazdy w Szczecinku i okolicach. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że dzięki obwodnicy poprawi się jakość życia w mieście - zmniejszy się chociażby zanieczyszczenie powietrza, gdyż wiele samochodów przeniesie się na obwodnicę”.

Całkowita wartość projektu to prawie 401 milionów złotych. Inwestycja ma być gotowa z końcem kwietnia 2019 roku.

Łącznie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzyma prawie 488 milionów złotych unijnego dofinansowania. 17 milionów trafi z kolei do Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie na rozbudowę Systemu Informacji Rzecznej na Dolnej Odrze.

red./ez

Posłuchaj

Wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz