fot. Przemysław Grabiński
Samorządowcy i politycy chcą lobbować na rzecz przyspieszenia prac przy budowie ekspresowej dziesiątki. W Pile odbyło się dziś spotkanie, którego efektem ma być powołanie Stowarzyszenia „Droga Ekspresowa S10”.

Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów z województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz senatorowie Platformy Obywatelskiej.

- Zależy nam na szybkiej realizacji tej drogi. Samorządy są zniecierpliwione przedłużaniem się procedur przy realizacji tej niesłychanie ważnej inwestycji. Chcą informacji i chcą się organizować. Przygotowaliśmy już list intencyjny w sprawie powołania  stowarzyszenia - powiedział senator Mieczysław Augustyn.

Uczestnicy spotkania pracowali też nad projektem statutu stowarzyszenia i projektem uchwały, która umożliwi samorządom przystąpienie do organizacji. Senator Grzegorz Napieralski zapewniał, że stowarzyszenie ma łączyć bez względu na poglądy i opcje polityczne: - Po prostu ta droga jest potrzebna mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. I to cała, a nie realizowana wyrywkowo, jak to miejsce ma teraz.

Na spotkanie, ze względu na obowiązki służbowe, nie mogli dotrzeć przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA przesłała jednak informacje o aktualnych pracach związanych z realizacją S10. Wymienia w nich m.in. trwającą inwestycję na węźle Szczecin Kijewo, dobiegającą końca budowę obwodnicy Wałcza i kilka innych lokalizacji, dla których ogłoszono już przetargi na prace projektowe we wszystkich województwach w przebiegu S10.

pg/ar

Posłuchaj

senator Grzegorz Napieralski
senator Mieczysław Augustyn