fot. Przemysław Grabiński
Dwa miliony złotych z Ministerstwa Zdrowia ma dostać 107. Szpital Wojskowy w Wałczu na zakup rezonansu magnetycznego. Informację przekazał dziś Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Wniosek o sfinansowanie zakupu wsparł Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski.

- Po rozmowach z panem wojewodą złożyliśmy wniosek do komitetu monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, żeby kwotą dwóch milionów złotych dofinansować projekt wyposażenia szpitala i przygotowania pomieszczeń. Projekt jest elementem szerszego programu zwiększania dostępności do badań diagnostycznych - powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski dodał, że na inwestycji szpitala nie tylko skorzystają mieszkańcy Wałcza: - Zdrowie to dostęp do: lekarzy specjalistów, personelu oraz sprzętu. Cieszę się, że te środki trafią do Wałcza. To bardzo ważne dla mieszkańców miasta oraz całego województwa zachodniopomorskiego. Oni będą mogli tutaj przyjechać i skorzystać z badań.

Koszt całego projektu to około pięciu milionów złotych. Ministerialne dofinansowanie wyniesie dwa miliony. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Marek Kornet, dyrektor szpitala – o pozostałą kwotę szpital będzie ubiegał się m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej: - Rezonans magnetyczny jest potrzebny w naszym szpitalu  - nie tylko pod kątem rozwoju placówki, ale i również bezpieczeństwa pacjentów. Obecnie przewozimy chorych do Piły, lecz nie wszyscy są zdrowi, by ich transportować.

Zakup rezonansu dla 107. Szpitala Wojskowego w Wałczu zaplanowano w przyszłym roku.

pg/rż

Posłuchaj

Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski
Marek Kornet, dyrektor szpitala
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia