fot. Krzysztof Klinkosz
Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu odkupiło hangar i grunty od gminy Trzebiatów. W piątek podpisano stosowny akt notarialny.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu może więc już bez przeszkód organizować swój nowy oddział, który mieścić się będzie właśnie w byłym hangarze lotniczym w Rogowie.

- To milowy krok, bo zyskujemy hangar, w którym możemy trzymać nasze statki powietrzne. Będą tam zabezpieczono przed warunkami atmosferycznymi - deszczem, śniegiem, słoną bryzą - powiedział Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum.

Hangar wraz z gruntami został kupiony za niemal trzy miliony złotych.

Przypomnijmy, że w zabytkowym, hangarze byłej bazy Luftwaffe w Rogowie, od kilku lat działa fundacja Fort Rogowo, która stworzyła tam muzealny skansen techniki wojskowej. Prezentowane są tam głównie samoloty np. LIM-2, Iryda, myśliwiec szturmowy SU-22, ale także np. ciężarówki wojskowe czy czołg Sherman. Kilka miesięcy temu gmina Trzebiatów, na podstawie wyroku sądu, nakazała fundacji opuścić hangar, nie wskazując jednocześnie miejsca na przechowanie muzealnych eksponatów, a przyszłość kolekcji stanęła wówczas pod znakiem zapytania.

kk/ar

Posłuchaj

Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, o historii hangaru
Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, o znaczeniu zakupu hangaru