fot. Anna Winnicka
W Izbie Muzealnej w Bornem Sulinowie można oglądać unikatową wystawę starych, niemal stuletnich patriotycznych kart pocztowych, z okresu rozbiorów i pierwszych lat niepodległości.

Karty ze zbioru rodziny Wielebskich z Wielenia udostępniła pani Maria Wielebska, dziś mieszkanka Bornego Sulinowa.

Z kartkami wiąże się niezwykła historia, o czym opowiada kierownik Izby Muzealnej Dariusz Czerniawski: - Dziadek pani Marii Wielebskiej sprowadził potajemnie do zaboru pruskiego w różnym czasie pocztówki i literaturę polską głównie z Galicji, z Krakowa i Lwowa. One cudem przetrwały, bo gdy rozpoczęła się druga wojna światowa, to dziadek pani Marii zakopał to w skrzyni oprawionej metalem, a po zakończeniu wojny wykopał ją ponownie. W pięknym stanie przetrwały pod ziemią, żeby cieszyć nasze oko i wzruszać niejednokrotnie.

Rodzina Wielebskich mieszkała w Wieleniu nad Notecią, a dziadek pani Marii Wielebskiej prowadził sklep m.in. z artykułami papierniczymi. Pani Maria nie kryje wzruszenia z faktu, że udało się zorganizować wystawę: - Jakiś drobny symbol, np. kobieta w rogatywce, kobieta z orzełkiem i już jest to przesłanie patriotyczne dla potomnych. Od dziecka posługiwaliśmy się nimi, były brane do szkoły, większość wiedziała, że takie coś istnieje. Wydawały się normalne, ale po umieszczeniu na tej wystawie wydawało nam się, że odzyskują kolory, że dostały drugie życie.

Na wystawie można również zobaczyć plakaty wykonane z kart pocztowych czy też starodruki - jak chociażby poemat „Grażyna. Powieść litewska” Adama Mickiewicza z 1896 roku.

aw/aj

fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka
fot. Anna Winnicka

Posłuchaj

kierownik Izby Muzealnej Dariusz Czerniawski
pani Maria Wielebska o rodzinnych skarbach