fot. ms.gov.pl
Prokuratura Krajowa poinformowała o postawieniu byłemu szefowi i wiceszefom Komisji Nadzoru Finansowego zarzutów niedopełnienia obowiązków.

Wczoraj rano funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego szefa KNF Andrzeja J. i sześciu dawniej podległych mu urzędników. Jak pisze dziś prokuratura, urzędnicy nie zakończyli do 22 października 2013 roku postępowania administracyjnego ustanowieniem zarządcy komisarycznego w SKOK-u Wołomin. Tym samym nie przedłożyli projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji. Prokuratura podkreśla, że podejrzani nie wywiązali się z obowiązków, mimo wiedzy o tym, że SKOK-owi w Wołominie grozi niespłacenie zobowiązań wobec klientów oraz pomimo stwierdzenia, iż jego działalność naruszała przepisy ustawy o SKOK-ach.

Prokuratura podkreśla, że decyzję wydano rok później - 4 listopada 2014 roku. Zdaniem śledczych ta decyzja była spóźniona i nie pozwalała na realizację postępowania naprawczego. Podejrzanym zarzuca się, że w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 miliarda złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 milionów złotych.

IAR/ar

Czytaj więcej