fot. prk24.pl
Coraz częściej wybieramy się w podróż do przeszłości i chcemy tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin. Dorota Cywińska - starszy archiwista w Archiwum Państwowym w Koszalinie - tłumaczy, jak się za to zabrać.

- Poszukiwania swoich korzeni rozpocząć warto od rozmowy z najstarszymi członkami rodziny. Wysłuchania ich historii. Później należy rozejrzeć się w swoim archiwum rodzinnym. Zebrać fotografie, informacje, akta stanu cywilnego, które posiadamy. To źródła dużej wiedzy, bo np. z aktu zgonu któregoś z rodziców dowiemy się informacji o dziadkach. Kolejnym krokiem jest ustalenie, z jakiej miejscowości pochodziła nasza rodzina i jakiego była wyznania, bo to też mogło się zmieniać. Wówczas powinniśmy zgłaszać się do odpowiednich urzędów stanu cywilnego i w ten sposób ustalać kolejnych członków rodziny. Jeżeli chcemy mieć informacje starsze niż 100 lat, to zwracamy się do Archiwum Państwowego, które chętnie pomaga w takich poszukiwaniach - wyjaśnia Dorota Cywińska.

Więcej informacji o tworzeniu drzew genealogicznych w poniższym materiale. Warto też odwiedzić stronę internetową Archiwum Państwowego w Koszalinie.

red./ar