fot. slupsk.pl
Na dzisiejszej sesji rada miasta przyjęła projekt budżetu na przyszły rok. Radni podjęli również uchwałę o podwyższeniu swoich diet.

Przedstawiciele klubów opozycyjnych, Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, zgodzili się na przyjęcie budżetu pod warunkiem, że więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na infrastrukturę.

- Są elementy w budżecie, na które moglibyśmy przeznaczyć większą ilość pieniędzy. Może powinniśmy wyremontować więcej dróg i chodników, ale na razie na tyle nas stać - powiedziała Beata Chrzanowska, przewodnicząca rady miasta.

Anna Mrowińska, radna Prawa i Sprawiedliwości, ma nadzieję, że w budżecie nie będzie korekt: - Nowa pani prezydent postara się o to. W poprzedniej kadencji, prawie na każdej sesji były wprowadzane poprawki do budżetu.

W budżecie zaplanowano 591 milionów złotych przychodów oraz 615 milionów wydatków. Deficyt wyniesie ponad 24 miliony złotych. Zostanie pokryty z nowo wyemitowanych obligacji.

Podstawowa dieta radnego wynosi teraz 1509 złotych, została zwiększona o 500 złotych. Ponadto, około 100 złotych dodatku otrzymają przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji. Nie zmieni się natomiast pensja przewodniczącego rady - wynosi 2013 złotych.

- To nie jest podwyżka dla radnych, ale rekompensata za poniesione straty w ich miejscach pracy. Radni są bardzo aktywni, uczestniczą w wielu spotkaniach, przygotowują się do sesji - to spowodowało, że postanowiliśmy podnieść diety - powiedziała Beata Chrzanowska.

Uchwałę o zwiększeniu diet słupscy radni przyjęli niemal jednogłośnie. Tylko dwóch wstrzymało się od głosu, m.in. Paweł Skowroński: - Z punktu moralnego nie powinienem głosować za podwyżką. Kiedy wybieraliśmy wiceprzewodniczącego komisji, to również wstrzymałem się od głosu.

Rocznie wydatki na pensje dla radnych wzrosną o 100 tysięcy złotych.

mp/rż

Posłuchaj

Beata Chrzanowska, przewodnicząca rady miasta
Anna Mrowińska, radna Prawa i Sprawiedliwości
Beata Chrzanowska o podwyżce wynagrodzenia dla radnych
Paweł Skowroński o podwyżce wynagrodzenia dla radnych