Pochodzący z Manowa autor zdjęć do „Zimnej Wojny” Pawła Pawlikowskiego Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC).

Rywalami koszalinianina byli uznani operatorzy: Matthew Libatique („Narodziny gwiazdy”), Linus Sandgren („Pierwszy człowiek”), Alfonso Cuaron („Roma”) i Robbie Ryan („Faworyta”).

To może być najważniejszy póki co dzień w karierze Łukasza Żala. Dziś bowiem nastąpi też rozdanie nagród filmowych BAFTA. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego nominowana jest do brytyjskiego odpowiednika Oscarów w czterech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyserię, zdjęcia i scenariusz. Wyniki poznamy około godziny dwudziestej czasu polskiego.

Za zdjęcia do „Zimnej wojny” Łukasz Żal otrzymał już Srebrną Żabę na Camerimage.

24 lutego dowiemy się, czy koszalinianin zdobył Oscara. „Zimna Wojna” jest nominowana do tej najbardziej prestiżowej nagrody w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, zdjęcia (nominacja dla Łukasza Żala) oraz reżyseria.

Łukasz Żal pochodzi z Manowa. W Koszalinie skończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois. W koszalińskim DKF-ie zafascynował się kinematografią. W 2007 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2013 roku był autorem zdjęć do filmu dokumentalnego „Joanna”, nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. W tym samym roku pracował wraz z Ryszardem Lenczewskim przy wielokrotnie nagradzanym filmie „Ida”. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.

red./IAR/ar

Czytaj więcej