fot. Jacek Żukowski
Gośćmi Piotra Głowackiego byli senator Platformy Obywatelskiej Kazimierz Kleina, radny Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Bobrowski, przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy Jan Kozłowski oraz reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe Eugeniusz Krycki.

Tadeusz Bobrowski zaznaczył, że życie Jana Olszewskiego było dużą lekcją historii dla młodych ludzi: - Jako mecenas i obrońca ludzi, którzy walczyli w PRL-u, był wzorem dla wszystkich. To był zacny i uczciwy człowiek.

Senator Kleina docenił z kolei walkę premiera Olszewskiego z rządem komunistycznym: - Bronił wszystkich. Doceniam to. Senator PO skrytykował natomiast okres jego rządów: - Uważam, że był jednym z najsłabszych.

Jan Kozłowski stwierdził, że Jan Olszewski był wielką postacią: - Niezwykle uczciwy i porządny człowiek. Na pewno przejdzie do historii. Opozycja nie dała mu rządzić dłużej niż pół roku. Większość bała się ujawnienia teczek, które mogły skompromitować polityków.

Eugeniusz Krycki dodał, że postać Jana Olszewskiego zapisała się na kartach historii: - Chciał w Polsce wprowadzić zmiany, ale nasz kraj nie był na to gotowy. To daje nam wiele do myślenia.

red./jż/rż

Posłuchaj

audycja „Po Słowie” (18.02.2019)