fot. pixabay.com
Został ustanowiony w Kopenhadze w 1910 roku przez socjalistki, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie tej płci.

Na świecie pierwszy raz obchodzono Dzień Kobiet nieformalnie w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Z kolei po raz pierwszy jako międzynarodowe święto był obchodzony 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się wtedy prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych przez kobiety, a także - do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 25 marca tego samego roku 146 osób, w tym - 129 kobiet i 17 mężczyzn, zginęło w pożarze nowojorskiej fabryki tekstyliów Triangle Shirtwaist.

Za pierwowzór Dnia Kobiet można uważać Matronalia, obchodzone w starożytnym Rzymie. Było to święto przypadające w pierwszym tygodniu marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Premier Mateusz Morawiecki złożył wszystkim paniom najlepsze życzenia. Okolicznościowa dedykacja pojawiła się w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera.
IAR/rż