fot. PiS/Twitter
W Jasionce pod Rzeszowem odbyła się pierwsza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego regionalna konwencja wyborcza partii rządzącej.

Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba podkreślił, że nie ma zgody na taką Unię Europejską, w której silniejsi będą decydować, jak ma wyglądać cała Unia i cała Europa. Przedstawił cele i propozycje dla Europy, z którymi Prawo i Sprawiedliwość idzie do majowych wyborów. Zaproponowana Polakom Europejska Deklaracja Programowa składa się z 12 punktów, „tak jak 12 gwiazd na fladze Unii Europejskiej, maryjnych gwiazd” - mówił Tomasz Poręba.


Pierwszy punkt deklaracji to powrót do działania na rzecz powrotu UE do wartości, które głosili jej twórcy, a które miały być fundamentem rozwoju europejskiej wspólnoty. Drugim jest obrona prawa rodziców do wychowania swoich dzieci. Jako trzeci cel PiS stawia sobie aktywne zabieganie na forum Unii Europejskiej o interesy polskich rolników. „Wynegocjujemy korzystny dla Polski nowy budżet Unii Europejskiej. Będziemy bronić równego traktowania polskich firm na europejskim rynku” - zapowiada również Prawo i Sprawiedliwość.

Kolejne punkty europejskiej deklaracji PiS to: dalsze zabieganie o bezpieczeństwo i ochronę granic europejskich, dołożenie starań dla zapewnienia Polsce i Europie bezpieczeństwa energetycznego, a także walka o to, by konsumenci w całej Europie byli równo traktowani i mieli dostęp do produktów tej samej jakości.

PiS chce także zabiegać o likwidację podwójnych standardów w traktowaniu państw w ramach Unii Europejskiej, a także dążyć do tego, by polityka klimatyczna Europy uwzględniała polskie interesy.

Otwierając konwencję wyborczą w Jasionce, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział obronę tradycyjnych wartości rodzinnych. Podkreślił, że sprzeciwia się niektórym propozycjom dotyczącym wychowywania dzieci i młodzieży. Wskazał, że zakładają one bardzo wczesną seksualizację dzieci. - Podczas tego procesu ma być nie tylko dokonywana koncentracja na pewnej ważnej - ale przecież nie jedynej sferze życia, ale ma być także przez cały czas kwestionowana, podważana naturalna tożsamość chłopców i dziewczynek - podkreślał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS oświadczył, że opowiada się za tolerancją dla odmienności, ale nie zgadza się na ich promowanie. Podkreślił, że na promocję zasługują tradycyjne wartości rodzinne. - Chcemy i będziemy wspierać tę afirmację, w imię zdrowego rozsądku i w imię konstytucji, która nie może być łamana - zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zaakcentował dążenie Polski do kształtowania losów Europy. Przekonywał, że pod względem aspiracji Polska „nie mieści się tylko między Bugiem a Odrą”. - Są one większe - chcemy wpływać na los Europy. Udało nam się strasznie dużo - mówił szef rządu. Jako przykład podał powstrzymanie dzięki Grupie Wyszehradzkiej - jak ujął - „szaleńczej polityki” związanej z uchodźcami. - Pokazujemy, w jaki sposób kształtować politykę całej Unii Europejskiej, zachowując naszą tożsamość oraz interesy polskie - dodał Mateusz Morawiecki.

Europejską Deklarację Programową Prawa i Sprawiedliwości podpisali w Jasionce liderzy list PiS w poszczególnych okręgach, w tym wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szef MSWiA Joachim Brudziński i szef kampanii wyborczej, europoseł Tomasz Poręba.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w trzynastu okręgach wyborczych.

IAR/ar