fot. Renata Pacholczyk
Przy miejscowej szkole stanął krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Szczecina. Jest to jubileuszowa 20 akcja w tej wsi. Dziś krew oddało blisko 50 osób.

To mieszkańcy Jeżyczek, okolicznych wiosek i Darłowa. Byli też krwiodawcy, którzy przyjechali z Koszalina i Sławna: - Zawsze oddaję, już chyba 20. raz. Autobus zachęca do oddania krwi, na pewno warto. To świetna inicjatywa. W naszych małych miejscowościach jest wielu ludzi o dobrym sercu, którzy chcą pomagać i oddawać krew. To szlachetna akcja, która nie zdarza się często, zwłaszcza na wsi.

Pierwsza zbiórka krwi w Jeżyczkach odbyła się latem 2013 roku. Jej inicjatorem był Radosław Grzebień: - Było to to dokładnie 8 września 2013 roku. Zainteresowanie ludzi było duże. Chęć oddawania krwi wtedy wykazali wszyscy, nawet najbardziej chorzy. Chcieli pokazać, że Jeżyczki to taka miejscowość, gdzie każdy ma wielkie serducho. I tak bawimy się do dzisiaj. Każda kropla jest na wagę złota. Cieszymy się z każdego krwiodawcy.

Podczas ostatnich dziewiętnastu akcji w Jeżyczkach zebrano blisko 370 lirów krwi.

rp/aj

fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

krwiodawcy
Radosław Grzebień, inicjator akcji