Wspólnie z mieszkańcami wzięli udział w turnieju sportowym w Mielnie.

Była to także okazja do porozmawiania o swojej pracy i wymiany doświadczeń. Tym bardziej, że w tym roku odbyły się już w gminach wybory nowych Rad Sołeckich i samych sołtysów.

Włodarze poszczególnych sołectw zdają sobie sprawę ze swojej roli: - Organizujemy wszystkie spotkania, imprezy na terenie sołectwa i powiatu. Nie tylko podatki zbieramy. Problemy, z którymi mieszkańcy do nas przychodzą, staramy się rozwiązywać, pomagać, wspierać. Mieszkańcy doceniają swoich sołtysów: - To są ludzie, którzy pracują nie tylko na rzecz swojego sołectwa, ale także swoich gmin, a niejednokrotnie również i powiatu. To są po prostu osoby, które budują naszą rzeczywistość. Mamy wybitnych sołtysów, którzy działają.

Zdaniem samorządowców współpraca z sołtysami nie należy do łatwych, ale podkreślają jednocześnie, że bez nich niewiele by się na wioskach działo: - Ciężko się współpracuje, ale sołtysi są kreatywni, chcą działać. Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie i bez sołtysa trudno cokolwiek zrobić w małej miejscowości.

W powiecie koszalińskim jest ponad 150 sołtysów. Tu też działa jedyne w Zachodniopomorskiem Stowarzyszenie Powiatowe Forum Sołtysów.

W poniedziałek obchodzimy Dzień Sołtysa.

rp/aj

Posłuchaj

sołtysi o swojej roli
samorządowcy o współpracy z sołtysami