Pierwszy Marsz Równości ulicami Koszalina ma przejść 6 kwietnia. Zdania dotyczące jego organizacji są podzielone, tym bardziej, że patronem i współorganizatorem tego kontrowersyjnego wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

- Tolerancja jest potrzebna. Nie należy występować przeciwko komukolwiek. Tolerancja - tak, ale afirmacja - nie. Szacunek i zrozumienie są potrzebne dla wszystkich osób. Nie ma jednak zgody dla ideologii głoszonej przez aktywistów LGBT. W materiałach, które można znaleźć na profilu tego wydarzenia na Facebooku, oprócz wielu ważnych, związanych z tolerancją haseł, są również hasła typu „jestem lesbijką i będę miała dziecko z moją ukochaną” lub nawiązujące do małżeństw jednopłciowych. Są one niezgodne z artykułem 18. polskiej konstytucji, który jasno stanowi, że małżeństwem w Polsce jest małżeństwo kobiety i mężczyzny. Dziwię się, że tego typu hasła są na profilu organizatorów i mimo tego marsz jest finansowany przez Urząd Marszałkowski - mówi Paweł Szefernaker.

Gabriela Wiatr z Urzędu Marszałkowskiego tłumaczy, dlaczego urząd wsparł to wydarzenie: - Organizatorzy marszu zwrócili się do nas z prośbą o wsparcie finansowe. Chociaż procedury jeszcze trwają, to będziemy zmierzali do tego, by tego wsparcia udzielić. Impreza ma na celu propagowanie otwartości i działań antydyskryminacyjnych. Region takie postawy podziela i szanuje.

Pomysł organizacji marszu przypadł do gustu Marcinowi Waszkiewiczowi, koszalińskiemu radnemu Koalicji Obywatelskiej: - Czemu nie? To ma być fajna, dobrze zorganizowana inicjatywa i Urząd Marszałkowski może ją wesprzeć. Mnie marsze równości kojarzą się z dobrymi festynami, na których propagowana jest otwartość na mniejszości, nie tylko te seksualne.

Jacek Wezgraj, współorganizator marszu, zapewnia, że marsz będzie pozytywną imprezą: - Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego przeznaczymy na organizację i promocję marszu. To będzie radosny, głośny i kolorowy przemarsz z Placu Polonii przed ratusz. Będzie nas od tysiąca do dwóch tysięcy.

aw

Posłuchaj

Opinie o Marszu Równości w Koszalinie - materiał Arkadiusza Wilmana