fot. cba.gov.pl
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby w związku z wyłudzeniem blisko 29 milionów złotych na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej.

Wśród zatrzymanych jest wydawca tygodnika „Wprost” i „Do Rzeczy” Michał L. Nieoficjalnie mówi się, że trzech podejrzanych zostało zatrzymanych dziś rano, a wydawca - w środę. Na przyspieszenie jego zatrzymania zdecydowano się, gdy śledczy ustalili, że wybiera się za granicę.
Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy i okolic, Torunia i Lublina. Jak ustalono w toku postępowania, zatrzymani na podstawie pozornych umów i ustnych porozumień wystawiali fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili z masy upadłość jednej ze spółek środki pieniężne - informuje CBA.

W prokuraturze usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę spółki i fałszowania dokumentacji. W związku z tym postępowaniem funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 roku pięć osób, w tym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych.

Czynności w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez syndyka i inne osoby prowadzi delegatura CBA w Warszawie pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Jak powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, do przestępstw miało dochodzić w latach 2012-2015: - Postępowanie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, która doprowadziła do powstania szkody majątkowej w wysokości blisko 40 milionów złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury. Te działania grupy polegały na przywłaszczaniu środków finansowych, pochodzących z masy upadłościowej, poprzez zawieranie szeregu fikcyjnych umów, ustnych porozumień na rzekome usługi, za które były wystawiane poświadczające nieprawdę dokumenty.
Zatrzymanym grozi 10 lat więzienia. W sumie w tej sprawie zatrzymano 19 osób. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Zgodnie z informacją CBA prowadzący postępowanie nie wykluczają, że lista podejrzanych i zarzutów się powiększy.

IAR/TVP INFO/rż