fot. pixabay.com
Gospodarze chcą powołania województwa środkowopomorskiego oraz oddzielnych oddziałów Izby Rolniczej i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Koszalinie.

Zdaniem rolników powołanie nowych oddziałów agencji okołorolniczych zagwarantuje lepszy kontakt z urzędami: - Siedemnaste oddziały agencji to bardzo dobry pomysł. Nie będziemy musieli już jeździć do Szczecina, by załatwić nasze sprawy. My w regionie koszalińskim mamy inne problemy niż Pyrzyce, czy Szczecin.

Z racjami rolników zgodził się obecny dziś na spotkaniu Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: - Rolnictwo we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego jest zupełnie inne i ma inne problemy niż w części zachodniej. Powstał już 17. oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i naturalnym następstwem jest to, aby powstały 17. oddziały Izby i ODR-u. Inicjatywa należy do rolników.

Paweł Michalak, dyrektor koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odniósł się natomiast do postulatu powołania województwa środkowopomorskiego: - Prawo i Sprawiedliwość obiecało powstanie tego województwa, ale prezes Jarosław Kaczyński zastrzegł, że taka musi być wola mieszkańców. Aby ją zbadać, należy przeprowadzić referenda, a te ogłaszają marszałkowie - zachodniopomorski i pomorski. W ich rękach jest ewentualna konsultacja społeczna w sprawie powołania województwa.

W najbliższych dniach rolnicy wyślą petycje dotyczące powołania województwa środkowopomorskiego oraz umiejscowienia w Koszalinie siedzib oddziałów Izby Rolniczej oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Trafić one mają do sejmowej komisji rolnictwa, ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych.

rp/ar

Posłuchaj

rolnicy
Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
Paweł Michalak, dyrektor koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie