fot. Marcelina Marciniak
Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał dziś czterech członków zorganizowanej grupy na kary od roku do 5 lat więzienia. Trzech z nich ma również wypłacić ofiarom zadośćuczynienie na łączną kwotę ponad 250 tysięcy złotych.

Oskarżeni podszywali się pod policjantów lub funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i pod pozorem udziału w policyjnych czynnościach wyłudzali pieniądze od starszych osób. Sąd nie miał wątpliwości, co do ich winy.

- Sposób działania oskarżonych jest wyjątkowo obrzydliwy. Wykorzystywali osoby starsze, bezbronne, które wymagają od nas raczej pomocy i szacunku, a nie tego, żeby ograbiać ich z dorobku całego życia. Sprawcy, z uwagi na nagminność tego rodzaju przestępstw, wymagają odpowiednio surowego traktowania i nie mogą liczyć na pobłażliwość ani ze strony prokuratury, ani ze strony sądu - uzasadnił wyrok sędzia Waldemar Katzig.

Zasądzone kary mają być ostrzeżeniem dla innych oszustów.

- Wyrok wymierzony przez sąd wydaje się surowy, ale jest jak najbardziej sprawiedliwy, biorąc pod uwagę charakter czynów, jakie zostały zarzucone podejrzanym. Mam nadzieję, że zasądzona kara odstraszy inne osoby od popełnienia tego rodzaju czynów, a jednocześnie pozwoli pokrzywdzonym na odzyskanie wyłudzonego przez sprawców mienia - podkreślał prokurator Tomasz Bodo.

Wyrok jest nieprawomocny. Zorganizowana grupa przestępcza działała w listopadzie 2017 roku na terenie Kołobrzegu, Torunia, Zielonej Góry i Wrocławia.

mm/ar

Posłuchaj

sędzia Waldemar Katzig
prokurator Tomasz Bodo