Akademia Piłkarska Bałtyk Koszalin po raz czwarty organizuje Międzynarodowy Turniej Piłkarski Bałtyk Transport Cup 2019 dla chłopców z rocznika 2007. W tym roku będzie to największa impreza piłkarska dla tej kategorii wiekowej w Polsce, która zostanie rozegrańa 18-19 maja na dwóch boiskach Stadionu ZOS „Bałtyk".

Z roku na rok ranga turnieju wzrasta. Dotychczas był on rozgrywany w hali Gimnazjum Nr 6 w Koszalinie, a w ramach BTC zawitały do Koszalina drużyny czołowych akademii z ekstraklasowych klubów, takich jak: Śląsk Wrocław, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin czy Górnik Zabrze.

W tegorocznej edycji, która 18-19 maja rozegrana zostanie na dwóch boiskach Stadionu ZOS „Bałtyk”, weźmie udział 14 zespołów. Po raz pierwszy będziemy gościć zawodników i trenerów Jagiellonii Białystok, Escoli Varsovia, Cracovii Kraków, Widzewa Łódź, Kadry Kujawsko-Pomorskiego ZPN oraz zespół ze Szwecji - IFK Göteborg.

Honorowy patronat nad Międzynarodowym Turniejem Piłkarskim Bałtyk Transport Cup 2019 objął Prezydent Miasta Koszalina Piotr Jedliński. Polski Związek Piłki Nożnej objął nasze piłkarskie święto patronatem. Patronami medialnymi są Polskie Radio Koszalin, gazeta Głos Koszaliński i TV Max.

Turniej jest okazją do kształtowania charakteru oraz uczenia młodych adeptów futbolu wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Podczas turnieju zostaną przeprowadzone zbiórki i licytacje na na rzecz siostry zawodnika Akademii Piłkarskiej Bałtyk Koszalin Jakuba Kurzawińskiego - dla Madzi.

Magda Kurzawińska (ur. 20.10.2011 r.) była dwukrotnie operowana z powodu wady genetycznej – Zespół Crouzona. Objawem tego zespołu są przede wszystkim liczne deformacje czaszki i nieprawidłowości budowy twarzy oraz wytrzeszcz gałek ocznych z powodu spłycenia oczodołów. Wada ta występuje raz na 25000 urodzeń.

Ciało i mózg Magdy rosną, natomiast środkowa część twarzy i czaszka nie. Ze względu na budowę czaszki jej mózg nie ma miejsca na prawidłowy rozwój. Magda również ma zaburzenia napięcia centralnego z jednoczesną asymetrią oraz osłabioną siłę mięśniową w osi ciała, a także lejkowatą klatkę piersiową. Leczenie składa się z wielu etapów. Całkowite wyleczenie wymaga wielu operacji oraz rehabilitacji, a ich brak może spowodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu, a w najgorszym przypadku śmierć.

Obecnie Magda jest zakwalifikowana do dalszych etapów rekonstrukcji mózgoczaszki i twarzoczaszki. Będzie miała poszerzaną czaszkę, wysuwane czoło oraz środkową część twarzy. Na co dzień ma terapię neurologopedyczną, rehabilitację ruchową i basen.
W związku z przebytymi operacjami Madzia jest pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, okulistycznej, laryngologicznej oraz ortodonty, neurologa i neuropsychologa. Powyższe leczenie wymaga częstego podróżowania po Polsce do wyżej wymienionych lekarzy specjalistów, co powoduje ponoszenie dużych wydatków finansowych. Uzbierane pieniądze pozwolą jej na systematyczną rehabilitację, która jest szansą na poprawę stanu zdrowia.

Odczuwalna i stale rosnąca fascynacja piłką nożną wśród najmłodszych jest dla organizatorów olbrzymią motywacją, aby zapewnić dzieciom jak najlepszą ścieżkę rozwoju w ich indywidualnej przygodzie ze sportem. To czynnik popularyzujący zdrowy i aktywny styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem jego roli na rzecz rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Utworzony przy akademii Klub Biznesu Akademii Piłkarskiej Bałtyk Koszalin wspiera prace związane z działaniami AP Bałtyk Koszalin. Saportuje również to wydarzenie. Dzięki członkom Klubu Biznesu, goście imprezy nie będą ponosić opłaty wpisowej za turniej. Darmowy będzie również transport z bazy noclegowej na stadion i z powrotem.

Polskie Radio Koszalin objęło imprezę patronatem medialnym.

aj

1
2
3
4
5
6