fot. Anna Popławska
Książki rozwijają wyobraźnię i poszerzają horyzonty. Z niektórymi zaprzyjaźniamy się na całe życie i, co ciekawe, nawet jako dorośli wracamy do nich z sentymentem.

Anna Popławska, nasza redakcyjna koleżanka, czytała najmłodszym swoje ulubione wiersze z dzieciństwa: - Stoi na stacji lokomotywa. Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: tłusta oliwa.

Anna Mierzwiak, wychowawczyni grupy trzylatków, powiedziała, że książka rozwija wyobraźnię dzieci: - Zwiększa się również zasób słownictwa oraz kreatywność. Pamiętam moją ulubioną książkę z dzieciństwa. To były „Świnki trzy”. Utożsamiałam ją ze sobą i dwiema moimi siostrami.

Patrycja Walków, dyrektor Przedszkola Przy Szkole, dodała, że dzieci uwielbiają czytanie książek: - Mamy nawet własną bibliotekę. Uzupełniamy ją na bieżąco. Zachęcamy także rodziców do codziennego czytania swoim pociechom. Dzieci właśnie poprzez czytanie przeżywają przygody, ale i również poznają świat.

Warto więc czytać codziennie dzieciom. Międzynarodowy dzień książki dla dzieci obchodzony jest od 1967 roku, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

ap/rż

fot. Anna Popławska
fot. Anna Popławska
fot. Anna Popławska
fot. Anna Popławska

Posłuchaj

materiał Anny Popławskiej