fot. Jacek Żukowski
Janusz Lewandowski odniósł się między innymi do sprawy brexitu.

- 19 kwietnia przewodniczący Donald Tusk przedłoży prawdopodobnie kolejne rozwiązanie. Z tego, co wiem, zaproponuje przedłużenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej o rok - powiedział europoseł.

Dlaczego nam zależy na tym, aby Wielka Brytania była w UE? - To poważny importer naszych towarów i jest tam około 1,5 mln Polaków. Ponadto 2 mln Brytyjczyków jest w krajach UE. To ważne nie tylko dla tych osób, ale również dla pozostałych mieszkańców krajów europejskich. Jest naprawdę wiele aspektów, które według mnie przemawiają za tym, aby Wielka Brytania pozostała członkiem UE - przekonywał Janusz Lewandowski.

Europoseł PO przypomniał również, że rozpoczęły się rozmowy o budżecie UE. - Są one bardzo trudne i konfliktują niektóre kraje. Przeżyłem dwukrotnie takie negocjacje i wiem, że muszą one uwzględniać mnóstwo uzgodnień, dyskusji i oczekiwań poszczególnych państw członkowskich. Są nowe pieniądze z budżetu UE dla Polski. Zatwierdzono już kilka projektów, wartych dziesiątki milionów. Unijne pieniądze przeznaczone będą m.in. na porty w Gdyni i Gdańsku.

Komentując pomysł realizacji części trasy S6 w partnerstwie publiczno-prywatnym, Janusz Lewandowski stwierdził: - Martwię się tym, ponieważ ta formuła partnerstwa średnio nam w Polsce wychodzi.

jż/ar

Posłuchaj

Gość Radia Słupsk: Janusz Lewandowski