fot. Arkadiusz Wilman
W koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się sesja popularnonaukowa pod hasłem „Kobiety pierwszej Solidarności. Rok 2019 rokiem Anny Walentynowicz”.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 uczniów z czterech powiatów. Wraz z nauczycielami przyjechali na specjalne zaproszenie wicekuratora oświaty.

O swojej działalności w ramach „Solidarności” i wspomnieniach związanych ze stanem wojennym młodym ludziom opowiedziała m.in. Janina Wardaszko z Koszalina: - Poczułam, że „Solidarność” przyniesie mi tę wolność. Że będę mogła iść nową drogą, już bez lęku. Chodziłam więc na wszystkie zebrania związku. Byłam wdową, miałam dwoje dzieci, pracowałam, ale chciałam też działać. Dlatego założyłam związek także w swoim zakładzie - w Społem. Należało do niego 250 osób.

Uczestnicy wysłuchali wykładu dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie dr. hab. Krzysztofa Kowalczyka o Annie Walentynowicz. Robert Borucki, kustosz koszalińskiego Archiwum Państwowego, opowiedział o działalności kobiet opozycjonistek z regionu koszalińskiego. Młodzi ludzie zapoznali się również z zawartością okolicznościowej wystawy.

Organizatorami sesji popularnonaukowej było Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Archiwa Państwowe z Koszalina i Szczecina oraz Urząd Wojewódzki. Obszerna relacja z wydarzenia w dzisiejszych „Wieczornych Spotkaniach” Polskiego Radia Koszalin po godzinie 19.00.

aw/ar

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

młodzież biorąca udział w sesji popularnonaukowej
Janina Wardaszko z Koszalina