fot. iszczecinek.pl
Na specjalnej konferencji członkowie Stowarzyszenia Terra poinformowali, że na skutek ich wieloletnich działań Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podjął decyzję o zakazie spalania pyłu ze szlifowania płyt wiórowych przez szczecinecką firmę Kronospan.

Jacek Pawłowicz ze stowarzyszenia twierdzi, że w ten sposób polepszy się jakość powietrza w mieście: - W płycie wiórowej jest od 8 do 12 procent kleju. 20 tysięcy ton pyłów z klejem rocznie oznacza, że na terenie firmy mogłoby być spalanych 6 ton kleju dziennie. To, że GIOŚ nie zgodził się na to, to dla nas bardzo dobra wiadomość.

Przedstawiciele firmy Kronospan Polska uważają, że członkowie stowarzyszenia posługują się niepełnymi informacjami i chcą zdyskredytować przedsiębiorstwo. Beata Rafalo powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że firma inwestuje w proekologiczne działania: - Nasze badania wyraźnie pokazują, że ograniczamy nie tylko pylenie, ale też inne substancje, jak formaldehyd i lotne związki organiczne. Myślę, że państwo Pawłowiczowie, hamując od lat nasze działania i kontestując wszystko, co robimy, dążą do zamknięcia naszego zakładu.

W najbliższy weekend Stowarzyszenie Terra ma sformalizować swoją współpracę z innymi organizacjami, które w podobny sposób walczą o poprawę jakości powietrza w miastach, w których działają wytwórnie płyt wiórowych.

ms/ar

Posłuchaj

Beata Rafalo z firmy Kronospan
Jacek Pawłowicz ze Stowarzyszenia Terra