Otto Freundlich, fot. wikipedia
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku w bieżącym roku jest organizatorem niezwykle ważnego projektu naukowo-wystawienniczego dotyczącego postaci Otto Freundlicha. Wystawa „Przestrzenie międzyprzestrzeni" i wydarzenia jej towarzyszące są pomyślane jako Homage'a dla tegoż artysty. Wystawa odbędzie się w dwóch salonach wystawienniczych BGSW (w Galerii Kameralnej oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce) w terminie od 10.07.2019 r. do 29.09.2019 r.

Projekt będzie realizowany przy współpracy z Fundacją „Kamienie bez granic", Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Formuła wystawy odwołuje się do postaci wybitnego niemieckiego malarza, rzeźbiarza i teoretyka — Otto Freundlicha, który biograficznie powiązany jest z Polską (urodzony w Słupsku), Niemcami oraz Francją. Wystawa, konferencja naukowa i towarzysząca jej monografia naukowa mają służyć przypomnieniu sylwetki oraz dorobku jednego z protoplastów światowej awangardy, a także ukazać jego twórczość w szerszym kontekście współczesnych praktyk artystycznych. Organizatorom projektu zależy na odnalezieniu związków pomiędzy estetycznymi i konceptualnymi lejtmotywami twórczości niemieckiego artysty z początku XX wieku a sztuką polską i niemiecką doby dnia dzisiejszego.

Działania, jakie odbędą się na przełomie lipca i września mają być również pierwszym tego typu projektem, który będzie powtarzany cyklicznie co dwa lata jako ogólnopolskie Biennale Sztuki Współczesnej im. Otto Freundlicha. Biennale będzie w swoich założeniach przypominać mało znaną postać artysty, a jednocześnie promować nasze miasto poprzez sztukę współczesną.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

aj