fot. archiwum PRK
Sejm uchwalił specjalną ustawę, na mocy której dyrektorzy szkół będą mogli sklasyfikować uczniów klas maturalnych w przypadku, gdyby nie odbyła się rada klasyfikacyjna. Dzisiaj wieczorem, ustawą ma się zająć Senat. Dyrektorzy koszalińskich liceów: Rafał Janus - I LO oraz Wiktor Kamieniarz - II LO rozmawiali o tym z Aleksandrą Kupczyk.

- Decyzja sejmu o tym, że dyrektorzy będą mogli sklasyfikować maturzystów - w razie niezebrania się rad pedagogicznych - oraz samego ZNP o zawieszeniu strajku jest dla mnie zaskoczeniem. Wydaje mi się, że decyzja samego ZNP niewiele zmieni. Problemy wciąż będą - powiedział Rafał Janus. - Wystąpiłem do komitetu strajkowego z pismem informującym, że - wobec trudnej sytuacji dyrektora - będę klasyfikował uczniów. Wciąż jednak mam nadzieję, że nie będę musiał tego robić - podsumował.

- Wczoraj podjęto działania wykorzystujące specjalną ścieżkę do uchwalenia ustawy i to jest po prostu reakcja rządu na to, co teraz się dzieje. W kilkunastu szkołach odbyła się bowiem klasyfikacja i gdyby nie specustawa, to mogłoby dojść do sytuacji, w której część uczniów napisałaby egzamin maturalny, a druga już nie - zaznaczył Wiktor Kamieniarz. - Mam nadzieję, że nie będę decydował o tym, czy mam ucznia dopuścić do matury. Wciąż wierzę, że odbędą się rady klasyfikacyjne - dodał.

Lekcje w I i II Liceum Ogólnokształcącym mają odbywać się już od poniedziałku.

Więcej dowiedzieć się można z poniższej rozmowy.

red./rż

Posłuchaj

rozmowa z Rafałem Janusem i Wiktorem Kamieniarzem