fot. slupsk.pl
Pieniądze trafią do zachodniopomorskich gmin na zapewnienie usług opiekuńczych dla osób w podeszłym wieku. Wojewoda Tomasz Hinc podpisał umowy z 40 gminami, które złożyły zapotrzebowanie na dofinansowanie z programu „Opieka 75+”.

- Pomoc w opiece nad osobami w podeszłym wieku, to zadanie samorządu, które wspiera rząd. Finansowe wsparcie rządu pokrywa połowę kosztów organizowania opieki. Trafi do wszystkich jednostek, które złożyły stosowne zapotrzebowanie - mówi wojewoda Tomasz Hinc.

Kwota 645 320 zł stanowi pierwszą transzę wsparcia – na I półrocze, w ramach programu „Opieka 75+”. Kolejne zapotrzebowanie gminy będą składały w II półroczu 2019. Dzięki dofinansowaniu usługami opiekuńczymi w gminach zostanie objętych 507 osób.

Rządowy program „Opieka 75+” został wprowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2017 roku. Jego celem jest wsparcie gmin poprzez pokrycie połowy kosztów organizowania i świadczenia usług opiekuńczych dla osób w podeszłym wieku. Od 2019 roku „Opieka 75+” realizowana jest w rozszerzonej formule. Programem można objąć nie tylko osoby samotne w wieku powyżej 75 lat, ale i również seniorów, którzy mają rodziny. Z programu mogą też skorzystać realizujące usługi opiekuńcze poprzez spółdzielnie socjalne założone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Największe dofinansowanie - 88,7 tysiąca złotych uzyskało w tym roku Miasto Białogard. Kolejne w zestawieniu - Świnoujście, Goleniów, Świdwin i Choszczno zgłosiły zapotrzebowanie na kwoty w wysokości 44 tysięcy złotych. Po 36 tysięcy złotych otrzymają natomiast Biały Bór i Police.

Łącznie do tej pory przekazano prawie milion złotych 43 zachodniopomorskim gminom na realizację tego programu w 2018 roku.

ZUW/rż