fot. Akademia Pomorska w Słupsku
25 działających szkół wyższych, 48 tysięcy studentów i znaczące sukcesy w wielu dziedzinach nauki - od nauk humanistycznych po medycynę i przedmioty ścisłe. Tak można w skrócie opisać stan polskiej nauki i szkolnictwa w czasach międzywojennych. W słupskiej Akademii Pomorskiej zorganizowano ogólnopolską premierę wystawy prezentującej największych polskich naukowców tamtego okresu.

- Chcieliśmy pokazać nasze sukcesy w ramach XX-lecia międzywojennego. Jesteśmy ponad sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i warto pochwalić się tym, co Polacy osiągnęli - mówi Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. - Istnienie aktualnych komputerów było możliwe dzięki pracom profesora Czochralskiego z Politechniki Warszawskiej, a wiele innych osiągnięć wpłynęło na rozwój gospodarki w Polsce i na świecie - dodał.

Otwarcie wystawy przyciągnęło zarówno młodych ludzi, jak i starszych. Wszyscy zaznaczają, że zbyt mało dziś wiemy o sukcesach polskiej nauki sprzed lat: - Mamy bardzo małą wiedzę. Cieszę się, że mogę poznać szkolnictwo z okresu międzywojennego.

W holu Wydziału Humanistycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku wystawę można oglądać do końca tygodnia. Później będzie ona prezentowana w innych ośrodkach akademickich w całej Polsce. Wystawa powstała dzięki Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

mp/jż

fot. Akademia Pomorska w Słupsku

Posłuchaj

Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego
zwiedzający