fot. Marcelina Marciniak
W Politechnice Koszalińskiej odbywa się jubileuszowa konferencja naukowa. Biorą w niej udział kuratorzy z całego okręgu koszalińskiego, m.in. z Kołobrzegu, Szczecinka i Sławna.

Podczas uroczystości Łukasz Borliga, naczelnik Wydziału Kurateli w Ministerstwie Sprawiedliwości, podkreślał, że zawód kuratora sądowego jest trudny i odpowiedzialny: - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy często borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, psychicznymi, zawodowymi czy finansowymi. Nie radzą sobie w różnych sytuacjach. Doniosłość tej pracy polega na tym, że trzeba włożyć niezwykle dużo wysiłku, aby - z jednej strony tych ludzi kontrolować, wykonując orzeczenie sądu, a z drugiej strony - próbować im pomóc w usamodzielnieniu się i w takim zorganizowaniu swojego życia, aby nie wracali już na drogę przestępczą.

Agata Lisej, kurator Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim, powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że w tej pracy potrzebne są empatia i chęć zrozumienia drugiego człowieka: - Nie można do tej pracy przystąpić, nie czując potrzeby misji i chęci niesienia pomocy człowiekowi, który znalazł w jakiejś opresji. Bierzemy głęboko do siebie różne sytuacje ludzkie. To sytuacje, obok których normalny człowiek nie przeszedłby obojętnie, a my mamy do czynienia tylko z takimi sytuacjami.

W okręgu koszalińskim pracuje 111 kuratorów sądowych oraz 2 aplikantów.

Konferencja odbywa się pod patronatem Polskiego Radia Koszalin.

Instytucja kuratora sądowego (dawniej opiekuna nieletnich) została powołana w 1919 r. - w tym samym czasie, kiedy w Polsce powstały pierwsze sądy dla nieletnich. Dekret powołujący wydał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

mm/ar

Posłuchaj

Łukasz Borliga, naczelnik Wydziału Kurateli w Ministerstwie Sprawiedliwości
Agata Lisej, kurator Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim