W dniach 12-13 lipca 2019 roku w Kołobrzegu odbędzie się I edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemyslawa Gintrowskiego „Pamiątki”.

12 października 2012 roku w Warszawie zmarł po walce z ciężką chorobą Przemysław Gintrowski - jeden z najwybitniejszych polskich pieśniarzy i kompozytorów XX i XXI wieku, którego dokonania stanowią dziś część narodowego dziedzictwa kultury.

Celem Przeglądu jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. W programie Przeglądu znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych: konkurs piosenki, koncerty i spektakle słowno-muzyczne oraz projekcje filmowe.

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Konkurs ma formułę otwartą, bez ograniczeń wiekowych, w którym konkursowicz wykona dwie piosenki śpiewane bezpośrednio przez Przemysława Gintrowskiego bądź do których bard skomponował muzykę.

W trakcie Przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć między innymi: „Autoportret”, czyli program słowno-muzyczny składający się z dwóch części. W pierwszej publiczność zobaczy Agatę Piotrowską- Mastalerz i Przemysława Tejkowskiego w teatralnej formie wywiadu między dziennikarką a bardem, opartym na autentycznych wypowiedziach Gintrowskiego, z których wyłania się portret osobisty artysty. Dzięki temu widz będzie mógł dowiedzieć się o młodości licealnej Gintrowskiego, jego początkach drogi artystycznej, wyborach i postawie patriotycznej. Całość uzupełnią multimedialne prezentacje zdjęć barda. W drugiej części z piosenkami Przemysława Gintrowskiego wystąpią artyści: Hadrian Filip Tabęcki, Jan „Janga” Tomaszewski i Wojciech Brzeziński z towarzyszeniem muzyków.

Publiczność zobaczy także program artystyczny pt. „S.A.L.I.G.I.A” - trans opera w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. W programie utwory skomponowane przez Gintrowskiego m.in. do słów Zbigniewa Herberta, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. W tym znakomitym i bardzo plastycznym programie, którego autorką jest Ewa Czapik-Kowalewska, wystąpią laureaci wielu ogólnopolskich konkursów piosenki literackiej, aktorskiej i sztuki słowa, studenci państwowych wyższych szkół.

Imprezę  poprowadzi red. Paweł Sztompke.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Koszalin.

aj