fot. archiwum Związku Polaków na Białorusi
Uczestnicy obchodów święta Konstytucji 3 maja i Dnia Polonii w Grodnie odwiedzili miejscowy cmentarz garnizonowy. Zapalili znicze i złożyli kwiaty między innymi pod Krzyżem Katyńskim i krzyżem poświęconym obrońcom Grodna w 1939 roku oraz na mogiłach nieznanych polskich żołnierzy.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski powiedział Polskiemu Radiu, że to bardzo ważne miejsce, gdzie spoczywają szczątki obrońców Rzeczypospolitej. Dodał, że to są miejsca, które świadczą o naszej historii. „Każdy z nas wtedy, gdy jest poza granicami Polski i jeśli jest taka możliwość, powinien przyjść na takie miejsca, pomodlić się i pomyśleć, że dzisiaj żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce” - powiedział minister.

Adam Kwiatkowski podziękował miejscowym Polakom za pamięć o polskich grobach i mogiłach rozsianych na Białorusi. W uroczystości składania kwiatów uczestniczył również senator Andrzej Pająk z PiS oraz ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski i konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek.

IAR/aj