fot. twitter.com/keuropejska
Lider Platformy Obywatelskiej powiedział podczas konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Szczecinie, że do uzdrowienia sytuacji w tej sferze niezbędne są o wiele większe środki, niż w obecnie zaproponowanym przez Komisję Europejską budżecie unijnym.

Grzegorz Schetyna przekonywał, że tylko z pieniędzmi europejskimi możliwe będzie między innymi skrócenie terminu oczekiwania do lekarzy-specjalistów na krótszy niż 21 dni, czy czas oczekiwania na szpitalnych oddziałach ratunkowych do godziny. Dodał, że środki te, powiększone o 100 miliardów złotych, zostałyby przeznaczone także na polepszenie opieki dla kobiet w ciąży oraz walkę ze smogiem. Przewodniczący PO powiedział też, że dzięki proponowanemu przez Koalicję Europejską polskiemu programowi walki z rakiem, w ciągu 7 lat wyleczalność nowotworów osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych państw Europy. „To jest nasza obietnica wyborcza” - podkreślił Grzegorz Schetyna.

Wczoraj podczas konwencji PiS w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki, a w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli, że w tym roku na ochronę zdrowia zostanie przeznaczonych ponad 100 miliardów złotych. W przyszłym tygodniu w parlamencie ma zostać złożony projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Minister Szumowski zaznaczył, że zdrowie powinno być ponad podziałami politycznymi, dlatego liczy na poparcie projektu przez wszystkie kluby parlamentarne.

W skład Koalicji Europejskiej, obok Platformy Obywatelskiej, wchodzą także: Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna oraz Partia Zieloni.

W południe, także w Szczecinie, ma się rozpocząć konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

IAR