fot. sar.gov.pl
Decyzję podjęło Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni. We wtorek i w nocy prowadzono poszukiwania zaginionego na Bałtyku kutra rybackiego ze Świnoujścia, który od lat stacjonuje w Mrzeżynie. Było na nim czterech rybaków. Ciało jednego z nich odnaleziono przy tratwie ratunkowej.

- Jeżeli pojawią się jakiekolwiek przesłanki do jej wznowienia, to na pewno zostanie wznowiona. Jednostki przepływające na obszarze poszukiwań musiałyby znaleźć jakieś fragmenty tego kutra, czy poszkodowanych - cokolwiek, co dawałoby możliwość wznowienia akcji - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Rafał Goeck z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa w Gdyni.

Poszukiwania podjęto, ponieważ rybacy nie powrócili do portu na czas. Nie ma też z nimi łączności radiowej.

- Jednostka zgłosiła się we wtorek o godzinie 2:00 nad ranem, że za godzinę będzie w Mrzeżynie. W południe armator ze Świnoujścia przybył do Mrzeżyna, nie zastał jednostki i powiadomił służby - powiedział Jacek Szyszka z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa z Gdyni.

Zaginionego kutra szukały jednostki Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa z Gdyni, Straży Granicznej oraz Lotnictwo Marynarki Wojennej. Po kilku godzinach poszukiwań odnaleziono tratwę ratunkową, a pod nią ciało jednego z rybaków. Ratownicy znaleźli też boję z siatek rybackich zaginionego kutra Świ 82.

- Tratwę znaleźliśmy około trzech mil morskich na północny zachód od Mrzeżyna, a pod nią - niestety - jedno ciało - powiedział Rafał Goeck.

ik/ak/ar

Posłuchaj

Jacek Szyszka z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa w Gdyni
Rafał Goeck z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa w Gdyni