fot. pixabay.com
Przybywa emerytur kilkugroszowych. To efekt wprowadzenia w 1999 roku reformy emerytalnej, która uzależnia wysokość świadczenia od przepracowanego okresu składkowego.

4 grosze miesięcznie otrzymuje mieszkanka Szczecina.

- Staż pracy tej emerytki to zaledwie jeden miesiąc i dwanaście dni. Świadczenie wypłacamy na jej konto - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Karol Jagielski, rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Karol Jagielski dodaje, że im dłużej pracujemy, tym emerytura będzie wyższa: - Na wysokość naszej emerytury wpływają staż pracy, czyli wypracowany kapitał, a także przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Dlatego im dłużej pracujemy, tym bardziej wysokość świadczenia wzrasta.

Najwyższą emeryturę w regionie wypłaca szczeciński ZUS. Ponad 13 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę po ukończeniu 75 roku życia i przepracował przeszło 55 lat. W przypadku ZUS w Koszalinie najwyższa emerytura to prawie 12 tysięcy złotych, najniższa - 48 groszy. Średnie świadczenie w województwie to 2,2 tys. zł .

Najwyższą emeryturę w kraju - ponad 22 tysiące złotych pobierają emerytka z województwa kujawsko-pomorskiego i emeryt z Lublina. Każde z nich przepracowało 61 lat i przeszli na emeryturę po skończeniu 80 lat.

ak/ar

Posłuchaj

Karol Jagielski o najniższej emeryturze
Karol Jagielski o czynnikach wpływających na wysokość emerytury