fot. pixabay.com
Na jubileuszową edycję konkursu nadesłano 8695 wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 761 szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy.

Główne tematy poruszane przez młodych literatów to szkoła i rodzina.

- Moje opowiadanie mówi o chłopcu, który przyjechał do Polski, ponieważ jego rodzina zginęła w Aleppo - powiedział nam 11-letni Adam Malinowski.

14-osobowe jury oceniało oryginalność tekstu, świadomość języka, autentyczność talentu autora. Wyłoniło 162 laureatów ze szkół polskich i 30 ze szkół polonijnych, wyróżniło zaś 237 uczniów z kraju i 35 polonijnych.

- Poziom był bardzo wysoki. Nadesłano wiele fantastycznych, autentycznych i genialnych wręcz językowo prac. Mieliśmy duży problem z wyborem laureatów - mówi Anna Czerny-Marecka, juror.

Ewa Chotomska podkreśliła dojrzałość literacką młodych ludzi: - Jestem jak zwykle wzruszona. Czytam wszystkie prace dzieci od deski do deski. Podziwiam ich zapał i pomysłowość. Tematy są bardzo zróżnicowane - od bardzo wesołych do bardzo smutnych.

Z okazji 35. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży została wydana książka zawierająca wiersze i opowiadania laureatów pt. „Księżyc nareszcie dogania słońce”.

mh/ar

Posłuchaj

Ewa Chotomska
Anna Czerny-Marecka, juror
uczestnicy konkursu