fot. Radosław Żmudziński
W niedzielę 9 czerwca 2019 roku wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. PKP Intercity uruchamia wiele sezonowych połączeń, zapewniając możliwość dojazdu do nadmorskich kurortów. Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego na tory powróci pociąg „Słoneczny”.

Jak co roku, zawiezie podróżnych nad morze i z powrotem. Z taniego połączenia można korzystać od 20 czerwca, choć wszyscy podróżni mogą już teraz planować wycieczki. „Słoneczny” od 2005 roku cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród pasażerów. Tylko w ubiegłym roku wybrało go ponad 122 tysiące osób, co było rekordowym wynikiem w jego historii.

Pociąg będzie startował codziennie o 6:15 z Warszawy Zachodniej. Następnie przejeżdża przez dworzec Centralny i Wschodni. Dalej jedzie przez m.in. Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Iławę Główną, Malbork i Tczew. Do Gdańska „Słoneczny” dotrze około 9:44 i pojedzie w dalszą podróż do Ustki, gdzie na stację wjedzie o godz. 12:08.

Podróż „Słonecznym” z Warszawy Wschodniej do Gdańska trwa 3 godziny i 12 minut, a do Ustki - 5 i pół godziny. Z powrotem wyjedzie z Ustki o 14:24, a z Gdańska - o 16:48. Do Warszawy Zachodniej dojedzie około 20:14.

Pasażerowie, którzy planują wakacyjny wypoczynek w Kołobrzegu będą mogli skorzystać z dodatkowego połączenia obsługiwanego przez Pendolino. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg relacji Kraków - Kołobrzeg - Kraków przez Warszawę.

Ze stolicy Małopolski będzie wyjeżdżać o 11:56, a na miejsce dotrze o 20:02. Z kolei w drogę powrotną z Kołobrzegu wyruszy o 9:48, a w Krakowie będzie o 18:04. Weekendowy wyjazd do Kołobrzegu stanie się także łatwiejszy dzięki składowi Pendolino, który wyjeżdża z Krakowa Głównego o 13:56 - do tej pory kursował on sześć dni w tygodniu, a w wakacje będzie dostępny także w sobotę.

Poza dodatkowymi kursami Pendolino i całorocznymi pociągami, połączenie Warszawy z Kołobrzegiem zapewni skład EIC Posejdon, który w okresie wakacji będzie kursować codziennie.

Podróż z południa Polski do Kołobrzegu będzie łatwiejsza dzięki pociągowi EIC Fregata relacji Bielsko-Biała - Kołobrzeg - Bielsko-Biała, który w soboty pojedzie nad morze, a w niedzielę będzie kursować w kierunku Bielska-Białej. W okresie wakacji pociąg IC Malczewski, jeżdżący na co dzień w relacji Przemyśl - Kołobrzeg, pojedzie w wydłużonej relacji do Ustki.

Dłuższą trasę będzie pokonywać także skład TLK Kochanowski relacji Lublin - Piła, który umożliwi dojazd do Kołobrzegu. Ponadto PKP Intercity uruchamia dodatkowy pociąg TLK Delfin. Od poniedziałku do piątku będzie kursować na trasie Łódź - Gdynia - Łódź przez Warszawę, a w weekendy pojedzie z Łodzi aż do Łeby.

jż/rż