fot. Przemysław Grabiński
To trzy pierwsze z trzynastu takich miejsc, które mają działać na terenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”.

Można do nich oddawać tzw. odpady „problemowe”. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin przewodnicząca Związku PRGOK Małgorzata Sypuła - domyka to system gospodarki odpadami i ma być ułatwieniem dla mieszkańców: - To ostatni element systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Mieszkańcy będą mogli tu przywieźć odpady problemowe, wielkogabarytowe, których nie mogą wrzucić do pojemników na odpady zmieszane. Mamy tu też ścieżkę edukacyjną, pokazującą jak dbać o środowisko.

Mieszkańcy Jastrowia nie są jednak do końca przekonani, czy „PSZOK-i” to faktycznie udogodnienie. Dla wielu problemem może być to, że odpady trzeba tam dostarczyć we własnym zakresie i na własny koszt. Po uruchomieniu PSZOK-ów przestaną być bowiem organizowane mobilne zbiórki odpadów: - Część ludzi nie ma samochodów, czy przyczepek, aby przewozić te śmieci. Zamiast wynajmować transport, wolą wyrzucić je do lasu.

Osoby, które nie mają własnego środka transportu, będą mogły skorzystać m.in. z pomocy spółek komunalnych. Trzeba będzie jednak za to zapłacić. Burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk zapewnia, że opłaty za te usługi nie będą wysokie: - Taka usługa już jest świadczona przez naszą spółkę komunalną. Odpady do PSZOK-u będą mogli w imieniu mieszkańców przywozić także zarządcy wspólnot.

Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” obejmuje 14 gmin. Jeszcze w tym roku na terenie PRGOK mają zostać otwarte kolejne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wartość całego projektu to ponad 20 milionów złotych. Prawie 14 milionów stanowi unijne dofinansowanie.

pg/ar

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

mieszkańcy Jastrowia
Małgorzata Sypuła, przewodnicząca Związku PRGOK
Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia